Roger Federer, în semifinale, la Indian Wells | A câştigat a 16-a partidă la rând jucată în acest an!

Tenismenul elveţian Roger Federer, locul I ATP, a câştigat a 16-a partidă la rând jucată în acest an, scor 7-5, 6-1, cu sud-coreeanul Hyeong Chang, locul 26 ATP şi cap de serie numărul 23, calificându-se în semifinalele turneului de 1.000 de puncte de la Indian Wells.

Federer s-a impus într-o oră şi 22 de minute şi va evolua în penultimul act cu croatul Borna Corici, locul 49 ATP, care a trecut în sferturi, cu 2-6, 6-4, 7-6 (3), de sud-africanul Kevin Anderson, locul 9 ATP şi cap de serie numărul 7.

Elveţianul este deţinătorul trofeului la Indian Wells şi este neînvins în acest an. În urma succesului de joi, el şi-a egalat cel mai bun început de an, cu 16-0, reuşit şi în 2006, şi îşi va păstra prima poziţie în clasamentul ATP.

Cealaltă semifinală va fi stabilită, vineri, după întâlnirile Sam Querrey (SUA, locul 21 ATP) - Milos Raonic (Canada, locul 38 ATP) şi Juan Martin Del Potro (Argentina, locul 8 ATP) - Philipp Kohlschreiber (Germania, locul 37 ATP).

Afla mai multe despre: roger federerindian wellstenisspectacolshowvictorie