Roland Garros 2019 | Ashleigh Barty şi Madison Keys s-au calificat în sferturile competiţiei feminine

Sportiva australiană Ashleigh Barty, locul 8 WTA şi cap de serie 8, şi jucătoarea americană Madison Keys, cap de serie 14, s-au calificat, luni, în sferturile de finală de la Roland Garros.

Barty a trecut în optimi de americanca Sofia Kenin, numărul 35 mondial, scor 6-3, 3-6, 6-0, după o oră şi 30 de minute.

Keys s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-4, în faţa sportivei cehe Katerina Siniakova, locul 42 mondial.

Barty şi Keys vor fi adversare în sferturi, meciul disputându-se pe partea de tablou a Simonei Halep, locul 3 mondial, care joacă azi contra polonezei Iga Swiatek.

Afla mai multe despre: roland garros 2019tenis