România a pierdut primul meci de la turneul preolimpic. Norvegia s-a impus la cinci goluri, după ce Lunde a făcut un meci excelent

Handbal

România a ratat debutul la turneul preolimpic. Norvegia a fost în zi mai bună şi în ciuda unei prime reprize destul de echilibrate, după pauză nordicele s-au desprins. Profitând şi de jocul fantastic al ”veteranei” Katrine Lunde, Norvegia a câştigat cu 29-24.

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă sâmbătă, la Podgorica, în primul meci din cele două programate, de campioana europeană Norvegia, scor 29-24 (13-11), în grupa 3 a turneului preolimpic. Duminică, tricolorele joacă cu Muntenegru şi doar o victorie la cinci goluri diferenţă le poate aduce calificarea la JO de la Tokyo.

Doar în prima repriză au reuşit tricolorele să pună probleme serioase adversarei, după care au cedat treptat presiunii nordice, dar au plătit şi tribut propriilor ratări. Handbalistele României au fost iritate de mai multe ori şi de maniera prea liberă de arbitraj în opoziţie cu deciziile ”la milimetru” acordate Norvegiei de către cuplul danez Christiansen - Hesseldal Hansen.

Principala marcatoare a României a fost Cristina Neagu, cu 10 goluri.

Meciul cu Norvegia a reprezentat şi debutul pe banca tehnică tricoloră a antrenorului Adrian Vasile, care a preluat reprezentativa în urmă cu două luni.

Vineri, în prima zi a grupei, Muntenegru a produs surpriza şi a învins favorita la calificare, Norvegia, cu 28-23 (13-12), astfel că după două zile, Muntenegru şi Norvegia au câte 2 puncte, iar România 0.

În aceste condiţii, meciul de duminică, dintre Muntenegru şi România devine capital pentru calificare, fiind importantă şi diferenţa de scor la care tricolorele ar învinge.

Grupele 1 şi 2 au următoarea componenţă: grupa 1 (în Spania) - Spania, Suedia, Argentina, Senegal; grupa 2 (Ungaria): Rusia, Serbia, Kazakhstan, Ungaria.

Rezultatele de vineri în aceste grupe sunt Kazakhstan - Ungaria 19-46, Rusia - Serbia 29-24 şi Spania - Suedia 28-28, iar sâmbătă s-au jucatSerbia - Ungaria 23-31 şi Suedia - Argentina 34-21, ultima dispută a zilei fiind între Rusia - Kazakhstan.

Primele două clasate în fiecare din cele trei grupe se vor califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Naţionala României a mai participat de patru ori în istoria sa la Jocurile Olimpice, cu următoarele clasări: locul 4- în 1976, locul 7 - 2000, locul 7 - 2008, locul 9 - 2016.

Cristina Neagu, căpitanul naţionalei tricolore, a participat la ediţiile JO din 2008 şi 2016.

LIVE Norvegia - România 29-24

Min 59. România marchează, după ce Adi Vasile a cerut time out.

Min 57. Atacul României nu se termină cu gol. Iar Norvegia marchează din 7 metri prin Skogrand.

Min 56. Ne-am apropiat la patru goluri şi avem atacul

Min 54. Cristina Neagu transformă o aruncare de la 7 metri: 26-21 pentru Norvegia

Min 52. Şase goluri diferenţă şi gol marcat din extremă de naţionala noastră. Lunde nu mai poate face nimic. Scorul este acum 25-20 pentru Norvegia

Min 45. Norvegia are 21-15. Atacul aparţine naţionalei României care marchează. Ne-am apropiat la cinci goluri

Min 42. Atacă România, dar Katrine Lunde intervine din nou senzaţional.

Min 39. Gol marcat de Crina Pintea. Scorul este 17-13 pentru reprezentativa Norvegiei

Min 38. Diferenţă de patru goluri între cele două reprezentative

Min 34. Gol marcat de Cristina Neagu, al 12-lea al echipei noastre

Min 31. Gol pentru Norvegia, care se desprinde la trei goluri

Min 31. Cristina Neagu are prima aruncare importantă a reprizei, dar Lunde intervine şi respinge cu piciorul

Min 30. A început repriza a doua

Pauză: nordicele conduc cu scorul de 13-11

Min 29. Aruncare de la 7 metri pentru nordice: Skogrand o păcăleşte pe Dedu şi marchează: 13-11

Min 27. Marcăm din extrema dreaptă: Norvegia mai are un singur gol avans

Min 26. Katrine Lunde are două intervenţii senzaţionale şi îşi păstrează echipa în avantaj

Min 24. Gol superb marcat de Cristina Neagu. Al 10-lea gol al echipei noastre

Time Out solicitat de Adrian Vasile

Min 23. Un nou gol pentru nordice. Din extrema dreaptă, Marit Røsberg Jacobsen punctează şi duce scorul la 12-9

Min 22. Tot de la 7 metri marchează şi Skogrand, de două ori la rând. Nordicele au avans de două goluri, dar fetele noastre joacă excelent. Prima dată când Norvegia se desprinde la două goluri în prima repriză

Min 20. Aruncare de la 7 metri transformată impecabil de Cristina Neagu. Restabilim egalitatea!

Min 20. Gol marcat de Henny Reistad. Atacul prelungit al nordicelor se transformă în cele din urmă în gol. Al 9-lea pentru formaţia lui Hergeirsson

Min 18. Skogrand marchează şi Norvegia are avantaj. Replica fetelor noastre este de asemenea una rapidă, iar Moisă face 8-8

Min 16. Gol şi pentru Oftedal. Norvegia nu ne lasă să respirăm. Este al şaptelea gol al naţionalei nordice

Min 15. Neaguuuuu! Aruncare senzaţională a Cristinei, iar fetele noastre au din nou avantaj pe tabelă

Min 15. Aruncare de la 7 metri pentru Norvegia, iar Nora Mork nu mai ratează. Este 6-6

Min 14. Gol Eliza Buceschi. România trece din nou în avantaj. Execuţie superbă a Elizei: 6-5 pentru România

Min 9. Experimentata Nora Mork ratează o aruncare de la 7 metri

Min 8. Gol România! Scorul este din nou egal, 4-4.

Min 7. Debutul bun al fetelor noastre este anulat de minutele bune pe care le traversează nordicele. Norvegia întoarce scorul pentru moment şi conduce cu 4-3

Min 3. Norvegia marchează şi ea. Prima reuşită a nordicelor în acest meci

Min 2. Crina, din nou! Marcăm al doilea gol după o nouă aruncare excelentă a lui Pintea: 2-0

Min 2. Primul gol pentru fetele noastre! Crina Pintea deschide scorul: conducem Norvegia cu 1-0

Min 1. A început meciul! Norvegia are primul atac

UPDATE | Naţionala României a făcut un scurt antrenament în dimineaţa meciului cu Norvegia. Adi Vasile şi-a provocat handbalistele la un joc în care mingea a fost înlocuită cu ouă crude. Denisa Dedu a ieşit cel mai rău :).

România va juca cu Norvegia în prima partidă a grupei din turneul de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo care vor avea loc în această vară. România a întâlnit Norvegia şi la recent încheiatul Campionat European de handbal. Nordicele s-au impus la scor.

Norvegia a jucat ieri cu Muntenegru, gazda grupei din care face parte şi România, şi a pierdut surprinzător cu 28-23 (13-12). În urmă cu doar 3 luni, Muntenegru nu reuşea să treacă de grupe la Campionatul European. De aproape 10 ani Norvegia nu mai pierduse în faţa celor din Muntenegru.

România a mai participat de 4 ori în istorie la Jocurile Olimpice dar nu a câştigat vreo medalie. În 1976, la prima participare, a fost cel mai aproape de a câştiga o medalie. Atunci, România a terminat pe locul 4 competiţia. În 2000 şi 2008, România s-a clasat pe locul 7, iar la ultima ediţie de JO, cea din 2016, s-a clasat pe locul 9.