România - Belarus 5-3. Rădoi a jucat super ofensiv, dar tricolorii au oferit două reprize diametral opuse

Echipa națională

România a învins naţionala Belarusului cu scorul de 5-3. În prima parte, tricolorii au jucat excelent şi au intrat cu un avantaj de patru goluri la cabine (4-0). Nedelcearu a dus scorul de 5-0, iar din acel moment a început relaxarea. Oaspeţii au punctat de trei ori şi au ratat o lovitură de la 11 metri.

La primul şi singurul amical al anului, naţionala a făcut spectacol cu Belarus şi a şi câştigat. Mirel Rădoi a surprins din start cu cinci fundaşi, însă alegerea sa a fost inspirată, cel puţin în prima repriză. Tricolorii nu au primit gol, iar două dintre cele patru marcate au fost înscrise de fundaşi.

Mitrea, debutant la 33 de ani a deschis scorul. Răzvan Marin a dublat avantajul din penalty. Nedelcearu, un alt apărător central, a punctat şi el pentru prima dată sub tricolor. Puşcaş a stabilit scorul pauzei. Partea a doua a fost la fel de animată. Nedelcearu a făcut dubla ca un adevărat atacant. Ultima jumătate de oră a adus schimbări multe şi un o echipă a Belarusului protagonistă. Oaspeţii au redus din diferenţă prin Kendiş. Bakar a făcut 2-5 cu 10 minute înainte de final.

După doar trei minute, Belarusul au primit penalty, dar Lazar a apărat execuţia lui Yablonski. În prelungiri, a mai înscris şi Klimovici, iar România - Belarus s-a terminat 5-3.

România: 16. Lazar – 5. Nedelcearu, 4. Mitrea, 3. Toşca (6. Cristea ‘45) – 13. Mogoş, 18. Marin (Cpt.), 8. Nistor, 11. C. Ganea – 20. Man (23. Băluţă ‘57), 9. Puşcaş (7. Alibec ‘57), 19. Tănase (10. Maxim ‘57). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Belarus: 16. Chichkan – 2. Pechenin, 4. Naumov (15. Yuzepchukh ‘45), 5. Polyakov, 21. Bordachev – 9. Ebong (22. Stasevich, 62), 18. Maevski (Cpt.) (14. Yablonski, 62), 8. Khachaturyan (17. Klimovich ’70), 10. Bakhar – 23. Kendysh, 7. Laptev (11. Skavysh ‘62). Selecţioner: Mikhail Markhel

Partida a fost arbitrată de bulgarul Georgi Kabakov, ajutat la cele două linii de Martin Margaritov şi Diyan Valkov. Rezervă a fost Sebastian Colţescu.

LIVE România - Belarus 5-3 (Mitrea 11, R.Marin 20, Nedelcearu 30,55, Puşcaş 43 / Kendysh 62, Bahkar 80, Klimovich 90)

Echipele de start

• România: Lazar - Mogoş, Nedelcearu, Mitrea, Toşca, Ganea - Marin, Nistor, Tănase - Puşcaş, Man
  • Belarus: Chichkan - Polyakov, Naumov, Bordachev, Pechenin - Ebong, Maevskiy, Khachaturyan, Bakhar - Laptev, Kendysh

Min 90. Gol Belarus! Vladimir Klimovich marchează al treilea gol al oaspeţilor

Min 83. Apără Lazar! Portarul de la Astra pareză şutul şi România scapă fără gol primit

Min 82. Penalty pentru Belarus! Mitrea faultează în careu, şi oaspeţii beneficiază de un penalty

Min 80. Gol Belarus! Acelaşi Stasevich găseşte o pasă foarte bună, Mitrea nu reuşeşte să respingă, iar Bakhar marchează simplu, primul său gol în echipa naţională

Min 62. Gol Belarus! Fază confuză la poarta noastră, mingea ajunge la Kendysh după ce Mogoş nu a reuşit să respingă, iar bieloruşii au redus din handicap.

Min 54. GOOOOL România!! Nedelcearu este atent şi finalizează în poarta oaspeţilor cu uşurinţă. Totul a plecat de la şutul lui Tănase, respins în faţă de portarul Chichkan

Min 46. Start în repriza secundă. Cristea a intrat în teren în locul lui Toşca

Pauză: avantaj clar pentru naţionala României.

Min 44. GOOOOL România!! Puşcaş pivotează în careu şi şutează sec pentru 4-0.

Min 42. Ocazie pentru România! Ganea prinde o minge lungă, pasează cu vârful bocancului spre Puşcaş, care este blocat în ultimă instanţă de Bordachev. Atacantul lui Reading marchează la meciul cu numărul 20 sub tricolor

Min 30. GOOOOL România! Din nou fază fixă, Mogoş deviază decisiv, iar Nedelcearu finalizează şi face 3-0 pentru naţionala noastră. Tănase a centrat la această fază.

Min 25. Ocazie pentru tricolori! Totul a plecat de la o recuperare şi o diagonală excelentă a lui Nistor. Puşcaş a continuat faza, iar Denis Man a tras ulterior periculos, dar mingea a fost deviată pe lângă poartă chiar de atacantul lui Reading.

Min 19. GOOOOL România!!! Răzvan Marin, căpitanul României în acest meci, transformă impecabil lovitura de la 11 metri. Este al doilea gol în prima reprezentativă pentru mijlocaşul lui Cagliari

Min 18. Penalty pentru România. Puşcaş îşi întoarce scurt un adversar şi este faultat în careu.

Min 11. GOOOOOL România!!! Mitrea marchează cu capul, la debutul său la echipa naţională! Centrare foarte bună a lui Răzvan Marin, iar fundaşul lui Sepsi se înalţă, îl depăşeşte pe portarul Chichkan în aer, şi deschide scorul.

Primele zece minute arată o naţională a României care controlează jocul. În mod surprinzător, cel mai bun jucător al bieloruşilor, nu este nici măcar rezervă. (Detalii aici)

Min 1. Start de meci la Ploieşti. România joacă în tricouri galbene

Reprezentativa bielorusă ocupă locul 79 în lume, iar la ultimul meci disputat în octombrie, a învins cu 2-0 naţionala Kazahstanului. În 2020, Belarus a câştigat patru meciuri şi a pierdut de două ori, cu Albania şi Georgia. Tot într-un meci amical, disputat în februarie, Belarus a învins Bulgaria, scor 1-0.

• LIVE România - Belarus, miercuri de la ora 19:00

Din lotul convocat de selecţionerul Mikhail Markhel pentru meciul cu România, fac parte 17 jucători din campionatul intern. Singurii ”stranieri” evoluează în Kazahstan (Max Ebong, Ivan Mayewski şi Nikita Naumov), respectiv Rusia (Dzyanis Palyakow, Nikolay Zolotov, Aleksandr Pavlovets şi Vitaly Lisakovich).

Igor Stasevich, mijlocaşul lui Bate Borisov este cel mai experimentat jucător din lot. El are 58 de selecţii la prima reprezentativă şi cinci goluri marcate. Alţi jucători cu experienţă convocaţi la lot sunt Bardachow, Palyakow sau Mayewski.

”Suntem bucuroşi că putem juca acest meci împotriva unei echipe naţionale cu asemenea istorie fotbalistică bogată. Suntem fericiţi că ne aflăm aici şi că ne putem măsura forţele înaintea ultimelor două meciuri decisive pe care le mai avem de disputat” a mărturisit selecţionerul Belarusului, Markhel Mikhail.

Rădoi vrea atitudine, dar şi un rezultat bun

Selecţionerul Mirel Rădoi a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, că la meciul amical cu Belarus doreşte să vadă şi atitudinea, dar a apreciat că şi rezultatul contează.

"Pentru noi, la meciul cu Belarus contează şi atitudinea şi rezultatul. Noi trebuie să antrenăm principiile şi să rămâne pe aceeaşi poziţie de joc. Este o atmosferă bună la lot, indiferent de rezultate este nevoie ca lucrurile bune să iasă în relief. Toţi suntem judecaţi prin prisma rezultatelor şi nu este prea bine pentru noi acum. Trebuie să găsim o părticică, chiar dacă e mică, care să fie un lucru pozitiv. Principiile la lot vor continua să fie la fel", a declarat Rădoi.

Lotul României pentru meciurile cu Belarus, Norvegia şi Irlanda de Nord:
Portari: Ciprian Tătăruşanu (AC Milan/Italia, 72/0), David Lazar (Astra Giurgiu, 0/0), Cristian Bălgrădean (CFR Cluj, 1/0);

Fundaşi: Cristian Ganea (Aris Salonic, 5/0) Valentin Creţu (FCSB, 0/0), Vasile Mogoş (Chievo Verona/Italia, 1/0), Iulian Cristea (FCSB, 1/0), Bogdan Ţîru (Jagiellonia/Polonia, 2/0), Ionuţ Nedelcearu (AEK Atena/Grecia, 11/0), Alin Toşca (Gaziantep F.K./Turcia, 21/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 10/1), Mario Camora (CFR Cluj, 1/0), Bogdan Mitrea (Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0/0);

Mijlocaşi: Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 23/1), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 42/6), Alexandru Băluţă (Akademia Puskas/Ungaria, 5/1), Erik Bicfalvi (FC Ural/Rusia, 4/0), Dan Nistor (Universitatea Craiova, 4/0), Alexandru Albu (UTA Arad, 0/0), Dennis Man (FCSB, 4/1), Florin Tănase (FCSB, 3/0);

Atacanţi: George Puşcaş (Reading/Anglia, 19/7), Denis Alibec (Kayserispor/Turcia, 15/2).

România joacă amicalul cu Belarus pe 11 noiembrie, iar pe 15 şi pe 18 noiembrie are dubla din Liga Naţiunilor cu Norvegia şi Irlanda de Nord.

Afla mai multe despre: româniabelaruslive românia-belarus