România învinge Macedonia de Nord la scor şi este în măsură de 99% calificată la Campionatul Mondial de handbal feminin

Sporturi

La Campionatul Mondial participă 32 de naţionale. Returul de la Skopje va avea loc miercuri de la ora 18:00.

România are şansa de a mai spăla un pic din dezamăgirea ratării calificarăii la Jocurile Olimpice printr-o calificare la Campionatul Mondial de anul acesta. Primul pas a fost realizat după victoria de acasă cu Macedonia de Nord, scor 33-22.

România a condus în permanenţă jocul încă de la debut în faţa unei echipe modeste în handbalul feminin. Echipa Macedoniei de Nord nu a mai fost prezentă la un Campionat Mondial din 2007, însă în handbal s-au văzut surprize şi mai mari. Jucătoarele noastre au condus chiar şi la 8 goluri în prima repriză, însă oaspetele au revenit în meci şi au redus diferenţa la jumătate până la pauză (15-11). România a jucat mai bine în partea secundă a jocului pentru ca în final să se impună la 11 goluri (33-22).

La Campionatul Mondial participă 32 de naţionale. Returul de la Skopje va avea loc miercuri de la ora 18:00.