România - Muntenegru 28-25. Victorie amară şi România pierde calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo!

Handbal

4 aruncări de la 7 metri ratate, poarta a apărat doar 5 mingi în 60 de minute. Muntenegru nici o aruncare de la 7 metri ratată, poarta lor a scos peste 15 mingi.

România - Muntenegru 28-25

România câştigă la doar 3 goluri şi pierde calificarea la Jocurile Olimpice. S-au ratat 4 aruncări de la 7 metri iar poarta a apărat doar 5 mingi în 60 de minute. Muntenegru nu a ratat nici o aruncare de la 7 metri iar poarta lor a scos peste 15 mingi. Neagu cea mai bună jucătoare din naţionala noastră cu toate că a ratat 3 aruncări de la 7 metri, aruncări care dacă ar fi fost transformate ne-ar fi calificat la Jocurile Olimpice. Eliminarea Crinei Pintea din minutul 40 a fost unul dintre momentele decisive ale partidei. Norvegia şi Muntenegru merg împreună la Tokyo. Retragerea Cristinei Neagu de la naţionala de handbal feminin a României va duce la dispariţia acestei naţionale din prim planul handbalului mondial. Până la acest moment negru din handbalul feminin românesc nu mai este chiar atât de mult timp. Cristina Neagu are 32 de ani.

Min 51 | 22-23 Gol Seraficeanu

Min 51 | Portarul Muntenegrului a scos 12 mingi, iar portarii României doar 4!

Min 50 | 21-23 Gol Muntenegru. Dedu primeşte gol din toate poziţiile posibile

Min 49 | Ratăm din nou uşor în superioritate

Min 49 | 21-22 Gol Muntenegru. Nu se mai pune problema calificării

Min 48 | Ratăm uşor în superioritate

Min 48 | Eliminare 2 minute Vukcevic cu cartonaş roşu

Min 48 | 21-21 Gol uşor Muntenegru. 3 mingi apărate de poartă în 48 de minute!

Min 47 | 21-20 Gol Neagu

Min 46 | 20-20 Gol Muntenegru. România are nevoie de victorie la 5 goluri

Min 44 | 20-19 Gol România după multe atacuri ratate de ambele părţi

Min 43 | Ratează de la 7 metri Neagu. S-au ratat în total 4 aruncări de la 7 metri! Muntenegru nici o ratare!

Min 41 | Ratare Buchenschi de la 7 metri. Portarul Muntenegrului scoate tot, portarul nostru încasează tot

Min 41 | 19-19 Putea fi 20-17

Min 40 | Eliminare 2 minute cu cartonaş roşu la Pintea. S au cam risipit şi puţinele speranţe la o victorie de 5 goluri

Min 31 | 16-15 Ratează atacul Muntenegru şi Moisă înscrie

Min 31 | Atacul şi apărarea au funcţionat bine în prima repriză. Poarta însă nu a existat

Min 30 | Pauză

Min 30 | 15-15 Egalează România

Min 30 | 14-15 Gol Muntenegru din joc pasiv

Min 28 | 14-14 Pintea egalează

Min 27 | 13-14 Gol Muntenegru. O singură minge apărată de poarta României în 27 de minute!

Min 1 | 1-0 Gol Buchenschi

Pentru a se califica, jucătoarele pregătite de Adrian Vasile au nevoie de o victorie la cel puţin cinci goluri diferenţă.

Sâmbătă, România a pierdut confruntarea cu campioana europeană Norvegia, scor 24-29. Dacă ar fi învins, ar fi obţinut de atunci calificarea.

În prima zi a grupei, vineri, Muntenegru a produs surpriza şi a învins favorita la calificare, Norvegia, cu 28-23, astfel că după două zile, Muntenegru şi Norvegia au câte 2 puncte, iar România 0.

Grupele 1 şi 2 preolimpice au următoarea componenţă: grupa 1 (în Spania) - Spania, Suedia, Argentina, Senegal; grupa 2 (Ungaria): Rusia, Serbia, Kazakhstan, Ungaria.

Rezultatele de vineri în aceste grupe sunt Kazakhstan - Ungaria 19-46, Rusia - Serbia 29-24 şi Spania - Suedia 28-28, iar sâmbătă s-au jucat Serbia - Ungaria 23-31 şi Suedia - Argentina 34-21, ultima dispută a zilei fiind între Rusia - Kazakhstan.

Primele două clasate în fiecare din cele trei grupe se vor califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Naţionala României a participat de patru ori în istoria sa la Jocurile Olimpice, cu următoarele clasări: locul 4- în 1976, locul 7 - 2000, locul 7 - 2008, locul 9 - 2016.

Cristina Neagu, căpitanul naţionalei tricolore, a participat la ediţiile JO din 2008 şi 2016.

Afla mai multe despre: romaniahandbalmuntenegruturneul preolimpic