România - Peru 2-0, după prima zi la Cupa Davis! Frunză şi Copil au obţinut victoriile

Marius Copil, locul 274 mondial, a câştigat, sâmbătă, meciul cu Conner Huertal del Pino, numărul 654 mondial, astfel că la întâlnirea de la Cluj-Napoca dintre România şi Peru scorul general a devenit 2-0.

Copil s-a impus cu scorul de 7-5, 6-2, într-o oră şi 14 minute. La partidă a fost prezentă şi Simona Halep.

În primul meci, Nicolae Frunză, locul 626 ATP, l-a învins pe Nicolas Alvarez, numărul 392 mondial, scor 6-2, 6-4, într-o oră şi 16 minute.

La dublu, duminică, perechea Marius Copil/Horia Tecău va evolua cu Sergio Galdos/Arklon Huertas del Pino..

La simplu vor juca duminică Marius Copil cu Nicolas Alvarez şi Nicolae Frunză cu Conner Huertas del Pino.

Întâlnirea contează pentru Grupa Mondială I - Knockout, iar echipa care va câştiga va juca în 2022 în calificările Cupei Davis pentru un loc la turneul final, printre cele mai bune 16 naţionale din lume.

Afla mai multe despre: cupa davis