România - Serbia 0-0. Naţionala lui Contra a rezistat eroic. Tricolorii au jucat o repriză în inferioritate numericăgalerie foto

Echipa națională

Reprezentativa României a remizat, duminică, pe Arena Naţională, scor 0-0, cu selecţionata Serbiei, într-un meci din grupa 4 a seriei C a Ligii Naţiunilor, în care a jucat o repriză în inferioritate numerică şi oaspeţii au ratat un penalty.

În minutul 44, Gabriel Tamaş a fost eliminat pentru o intrare periculoasă, cu piciorul ridicat, la Gacinovici. Arbitrul a dictat eliminare pentru Tamaş şi penalti pentru Serbia. Lovitura de la 11 metri s fost ratată de Tadici, în minutul 45+1. În minutul 85, Mitrovici a trimis mingea în poarta apărată de Tătăruşanu, dar se afla în poziţie de ofsaid când a preluat balonul.

În inferioritate numerică vreme de 45 de minute, România a reuşit să smulgă până la urma un rezultat de egalitate contra Serbiei. Al doilea din întâlnirile directe din această grupă, care oferă de altfel un mic avantaj tricolorilor daca vor termina la egalitate cu echipa lui Krstajic.

A fost un meci în care România s-a bazat pe organizare, disciplina şi pasă lungă. Până la eliminarea din finalul primei reprize, sârbii au fost însă la conducerea jocului. Oaspeţii au controlat mijlocul terenului şi au avut grijă ca individualităţile lor din atac să ajungă mai des în situaţii de gol decât băieţii lui Cosmin Contra.

România în schimb nu a avut o claritate deosebită în jocul ofensiv, dar per total a obţinut la capătul unei munci titanice, un rezultat meritat.

Desigur, Serbia a avut cele mai mari ocazii ale meciului, în special în prima repriză. Mitrovic a fost marele pericol pentru echipa lui Contra, dar atacantul lui Fulham a trimis fie pe lângă poartă, fie a fost blocat excelent de portarul Ciprian Tătăruşanu.

Gacinovic a ratat de asemenea în prima repriză o ocazie uriaşă de gol, în situaţie de unu contra unu cu portarul de la FC Nantes. În al doilea mitan, sârbii, aflaţi în superioritate numerică au dominat autoritar partida. Mitrovic a fost din nou cel mai periculos jucător al plavilor, însă vârful care face senzaţie în Premier League nu a reuşit să marcheze în poarta României.

Naţionala României ocupă locul 2 în grupă cu 6 puncte, la două puncte de liderul Serbia. Muntenegru joacă în Lituania şi în cazul unei victorii ne poate trimite pe poziţia a treia. Următorul meci din grupă pentru tricolori este pe teren propriu contra lituanienilor. Sârbii joacă acasă cu Muntenegru.

LIVE BLOG | România - Serbia 0-0

România: Tătăruşanu - Manea, Tamaş, Săpunaru, Toşca - T. Băluţă, R. Marin, Maxim - Stanciu, Ţucudean, Drăguş.
Rezerve: Pantilimon, Niţă - Benzar, Stoian, Rotariu, Bancu, Keşeru, Nedelcearu, F. Tănase, Mitriţă.
Selecţioner: Cosmin Contra.

Serbia: Rajkovic - Rukavina, Milenkovic, Veljkovic, Rodic - Lukic, Maksimovic - Gacinovic, Tadic, Radonjic - Mitrovic.
Rezerve: Dimitrovic, Jovanovic - Spajic, Zivkovic, Prijovic, Vukovic, Jovicic, Kostic, Milinkovic-Savic, Miletic.
Selecţioner: Mladen Krstajic.

Minutele trec greu, chiar şi pentru Gică Hagi. Final de meci pe Arena Naţională. România - Serbia 0-0

Minutul 88: Răzvan Marin şutează frumos de la peste 25 de metri de poarta oaspeţilor, prinde poarta, dar portarul sârbilor prinde cu siguranţă

Fostul selecţioner Anghel Iordănescu este şi el la meci, alături de fiica sa. E drept, ea nu pare prea preocupată de tensiunea finalului de meci :)

Intră şi Keşeru în locul lui Ţucudean

Minutul 73: Mitrovic ocazie uriaşă! Tătăruşanu intervine fantastic şi scoate de sub bară reluarea cu capul a lui Mitrovic

Contra îl scoate pe Maxim. În locul său intră fotbalistul lui AZ Alkmaar, Dorin Rotariu

Krstajic apelează la vedeta Serbiei, Milinkovic-Savic. Selecţionerul oaspeţilor renunţă la Gacinovic. Probabil Tadic va juca în dreapta în zona lui Toşca, iar Savic trece la construcţie

Minutul 56: Răspunsul României!! Ţucudean câştigă duelul unu vs unu cu portarul Rajkovic pe care îl dezechilibrează. Poarta e goală...dar Stanciu nu profită şi nu poate cadra şutul, care este blocat.

Minutul 55: Sârbii periculoşi din nou în careu. Mitrovic primeşte, aşează pentru Gacinovic, şutul lui e blocat apoi Tadic trimite în Nedelcearu. Rămâne 0-0

Minutul 46: A început repriza secundă

După primele 45 de minute, Serbia are posesia şi ocaziile mai clare. România a tras mai mult pe spaţiul porţii şi l-a obligat pe portarul oaspeţilor să intervină în trei rânduri. Conducem la cornere cu 3-2, semn că prezenţa noastră în careul oaspeţilor e destul de semnificativă raportată la posesie. Stanciu, Răzvan Marin şi Drăguş au semnat acţiunile noastre importante de gol. Sârbii au marile ocazii prin Mitrovic, Gacinovic şi Tadic, care a ratat lovitura de la unsprezece metri.

Pauză: 0-0

Cosmin Contra face schimbare: Nedelcearu este trimis în teren în locul lui Drăguş. Eliminarea lui Tamaş îl obligă pe selecţioner să apeleze la fostul fundaş al lui Dinamo şi să renunţe la atacantul Viitorului. România arată acum astfel: Tătăruşanu - Manea, Nedelcearu, Săpunaru, Toşca - R. Marin, Maxim, Băluţă - Stanciu - Ţucudean

Minutul 44: Tadici ratează penaty-ul!!

Minutul 43: Penalty pentru Serbia! Tamaş faultează în careu şi este eliminat. Decizia pare cam dură, fundaşul român nu îl atinge pe fundaşul sârb

Minutul 39: Ocazie uriaşă Serbia!! Gacinovic este servit în careu de Mitrovic care îl lasă practic singur cu Tătăruşanu. Atacantul lui Eintracht trimite pe lângă poarta. E şansa reprizei pentru trupa lui Krstajic

A fost al treilea şut pe spaţiul porţii pentru tricolori. Elevii lui Contra conduc la acest capitol cu 3-1 după mai bine de o jumătate de oră din meci. Jocul României suferă puţin în flancuri, acolo unde sârbii par să aiba o viteza în plus. Stăm însă bine în teren, chiar dacă distanţa dintre compartimente creşte pe faza de tranziţie. Sârbii au probleme când verticalizăm sau atacăm în viteză

Minutul 33: Ocazie România! Drăguş e în flancul stâng, primeşte şi şutează cu mult curaj, dar mingea este deviată în corner.

Minutul 29: Mitrovic e din nou periculos! Reia cu capul periculos, dar îl doboară pe Săpunaru şi se dictează fault în atac. Tătăruşanu intervenise salvator.

Minutul 26: Răzvan Marin şutează bine din lovitură liberă. Portarul plavilor se întinde şi trimite în corner. Execuţia jucătorului de la Standard a fost foarte bună

25 de minute din România - Serbia. Cei patru tineri jucători folosiţi de Cosmin Contra nu joacă rău. Drăguş are dificultăţi în jocul aerian, dar la firul ierbii este un real pericol pentru Rukavina.

Minutul 22: Ocazie România! Nicuşor Stanciu ia o acţiune pe cont propriu, combină inspirat cu Răzvan Marin, pătrunde şi trage exact pe centrul portii. Portarul Rajkovic nu are probleme. A fost prima acţiune legată a tricolorilor. Jocul rapid şi direct poate dezechilibra naţionala lui Krstajic

Minutul 20: Ocazie mare Serbia! Tamaş trece pe sub minge şi pierde un duel aerian, balonul ajunge la Mitrovic care pătrunde şi trage puternic, puţin pe lângă poarta noastră. Eroare uriaşă a lui Gabi Tamaş care ne putea costa.

Minutul 15: Mitrovic trage de la distanţă. Ciprian Tătăruşanu este atent şi reţine

Minutul 10: Primele zece minute arată o luptă surdă la mijlocul terenului. Naţionala noastră e bine organizată, Serbia are posesie mai buna

Minutul 3: Pericol la poarta României în urma unei faze fixe executate de Kostic. Aglomeraţie în careul nostru, dar Tamaş îndepărtează pericolul.

Imediat după startul jocului, partida a fost întreruptă aproape două minute din cauza fumigenelor şi petardelor aprinse de fani.

Minutul 1: A început meciul! Hai România!!!

Se intonează imnurile. Atmosferă spectaculoasă pe Arena Naţională! Inmul Serbiei nu a fost fluierat!

UPDATE 15:20: Agitaţie mare la Arena Naţională.

UPDATE 14:35: Mai puţin de o oră şi jumătate până la startul jocului. Aglomeraţie la metroul din Capitală ca într-o dimineaţă de luni. Fanii iau cu asalt Arena Naţională.

UPDATE 14:00: Avem primul 11 al echipei naţionale. Contra schimbă sistemul, jucăm ofensiv cu Serbia: Tătăruşanu - Manea, Tamaş, Săpunaru, Toşca - T. Băluţă, R. Marin, Maxim - Stanciu, Ţucudean, Drăguş. Patru dintre titulari pot juca şi la U-21, media de vârsta a celor 11 tricolori fiind de 26 de ani. Este vorba despre Tudor Băluţă, Răzvan Marin, Denis Drăguş şi Cristi Manea.

UPDATE 13:00:  Aşa arată Arena Naţională cu 3 ore înainte de meci. Gazonul pare pregătit pentru derby-ul grupei

UPDATE 11:00 Până aseară se vânduseră 47.000 de bilete pentru întâlnirea care debutează la ora 16.00. Probabil până la ora jocului se vor vinde şi restul tichetelor puse în vânzare.

Cele două naţionale vor folosi aceleaşi echipamente ca în tur. Tricolorii şi-au ales şi numerele care le vor purta pe tricouri pentru partida de la ora 16:00.

Iată şi lotul naţionalei pentru partida cu Serbia

Portari:     1. Costel Pantilimon, 12.Ciprian Tătăruşanu, 16. Florin Niţă

Fundaşi:   2. Romario Benzar, 3. Alin Toşca, 4. Gabriel Tamaş, 6. Cristian Manea, 11. Nicuşor Bancu, 14. Ionuţ Nedelcearu, 22. Cristian Săpunaru

Mijlocaşi:  5. Tudor Băluţă, 8. Adrian Stoian, 9. Dorin Rotariu, 10. Alexandru Maxim, 17. Florin Tănase, 18. Răzvan Marin, 20.Alexandru Mitriţă, 23. Nicolae Stanciu

Atacanţi: 13. Claudiu Keşeru, 19. George Ţucudean, 21. Denis Drăguş

România şi Serbia se reîntâlnesc după doar o lună şi patru zile. Pe 10 octombrie, tricolorii remizau la Belgrad, scor 2-2, în grupa din UEFA Nations League după o partidă în care au revenit de două ori pe tabelă. Echipa lui Contra are şansa să treacă pe primul loc în grupă cu un succes în meciul care începe pe Arena Naţională, de la ora 16:00. Victoria din final împotriva Lituaniei a făcut ca România să aibă acum cinci puncte şi practic să poată depinde în continuare de propriiile rezultate pentru a-şi îndeplini obiectivul.

Un succes ar fi vital pentru naţionala lui Contra, deoarece sârbii au avantajul că vor juca pe teren propriu ultimele partide din grupă, cu Muntenegru şi Lituania. În afara remizei din tur în faţa României, selecţionala lui Krstajic a învins în celelalte două meciuri jucate până acum în noua competiţie organizată de UEFA. De la adversari vor lipsi primii doi căpitani de echipă. Alexandar Kolarov şi Nemanja Matic sunt ambii accidentaţi. Şi Contra are două absenţe pentru confruntarea de astăzi. Chipciu şi Paul Anton sunt suspendaţi după ce au primit cartonaşe galbene la Vilnius.

• LIVE BLOG | România  - Serbia, astăzi, ora 16:00

România revine pe Arena Naţională după aproape un an. În noiembrie 2017, tricolorii pierdeau amicalul cu Olanda, scor 3-0. Porţile arenei se vor deschide la ora 14.00, cu două ore înainte de startul jocului. Duelul va fi condus la centru de olandezul Kevin Blom. El va fi ajutat de asistenţii Rob van de Ven şi Charles Schaap, iar Bas van Dongen va fi rezervă.

Meciul de astăzi va fi a 43-a confruntare între cele două naţionale, incluzând aici şi palmaresul fostei Iugoslavii. Sârbii au 20 de victorii, România 16, iar şase jocuri s-au terminat la egalitate. Sunt aproape 10 ani de la ultima partidă disputată pe pământ românesc. În martie 2009, la Constanţa, Serbia învingea cu 3-2 reprezentativa antrenată atunci de Piţurcă.

Afla mai multe despre: româniaserbiaarena naţională