România U17 a reuşit calificarea la Turul de Elită dintr-o grupă cu Franţa şi Norvegia, după victoria cu Estonia

Echipa națională

România U17 s-a impus cu scorul de 3-0 împotriva Estoniei şi a reuşit calificarea la Turul de Elită, dintr-o grupă preliminară din care au mai făcut parte Franţa şi Norvegia.

Selecţionata lui Nicolae Roşca rămâne neînvinsă după cele trei partide disputate în grupa preliminariilor pentru Turul de Elită.

3-0 s-au impus "tricolorii" împotriva Estoniei, astfel, România U17 a încheiat grupa pe locul doi, cu cinci puncte.

În primele două etape, România a reuşit două rezultate de egalitate cu doi giganţi ai fotbalului european. 0-0 a fost scorul partidei cu Norvegia în timp ce meciul cu Franţa s-a terminat cu scorul de 1-1.

În ultimul meci al grupei, cu Estonia, România a deschis scorul în minutul 23, prin reuşia lui Vlad Oargă. În minutul 40, fotbalistul celor de la FCSB, Mihai Toma dubla avantajul României.

Al treilea gol a venit chiar în ultimul minut al partidei, 90+9, marcat de un alt fotbalist al vice-campioanei, David Popa.

România U17 va merge în vara anului viitor în Cipru, pentru Turul de Elită, ultimul pas înainte de EURO 2024, competiţie care va începe pe data de 20 mai şi se va încheia pe 5 iunie 2024.

Lotul convocat de selecţionerul Nicolae Roşca

Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Riccardo Radu (Juventus | Italia), Edgar Cadar (Lecce | Italia)

Fundaşi: Florin Gaşpăr (Universitatea Craiova), Bogdan Buşe (Universitatea Craiova), John Dumitra (Farul Constanţa), Andrei Racu (Atalanta | Italia), Eduard Cotor (Vfl Osnabruck | Germania), Alin Techereş (Universitatea Cluj), Narcis Ilaş (FC Botoşani)

Mijlocaşi: Iustin Doicaru (Farul Constanţa), David Popa (FCSB), Dan Nechifor (Farul Constanţa), Diego Burlacu (FC Bacău), Matyas Laszlo (FCSB), Mihai Toma (FCSB), Troy Tomşa (Sassuolo | Italia), Robert Petculescu (Universitatea Craiova), Alexandru Stoian (Farul Constanţa)

Atacanţi: Raul Stanciu (UTA Arad), Vlad Oargă (Sampdoria | Italia)

Afla mai multe despre: romaniaromania u17franta u17norvegia u17euro 2024u17