România U17 – Elveţia U17 0-1, în debutul calificărilor pentru Euro 2020

Echipa națională

Selecţionata Under 17 a României a pierdut la limită jocul cu Elveţia, 0-1, primul din cadrul turneului de calificare pe care România îl găzduieşte în această săptămână.

Tricolorii pregătiţi de Adrian Văsâi au început curajos meciul, Tudor ratând o mare ocazie în primele minute de joc. Unicul gol al partidei a venit în urma unei faze fixe, Fink înscriind cu capul în urma unui corner, în minutul 37 al partidei. În a doua repriză, jucătorii au încercat egalarea, Niţă şi Bodişteanu nereuşind să fructifice ocaziile avute.

"Nemeritată (n.r. - înfrângerea), zic eu, am avut mai multe ocazii decât ei, au profitat de o neatenţie la un corner şi au câştigat. Aşa este la nivelul acesta, la 16 ani şi jumătate, cât au acum, dar nu e nimic pierdut. Mai sunt două meciuri, trebuie câştigate celelalte două meciuri şi nu e niciun fel de problemă. Trebuie să batem Rusia, dar acum suflăm şi-n ciorbă, că am mai păţit-o noi. Trebuie să fim foarte atenţi. Cam prea puţină linişte aşa în joc, cam precipitaţi, cam emoţionaţi. Poate mai mult echilibru ar trebui să le transmită Văsâi, să-i potolească aşa, ca să fie mai calmi pe teren şi nu atât de precipitaţi, ca la fiecare fază să încerce să dea gol", a declarat Mihai Stoichiţă, şeful Comisiei Tehnice a FRF.

Următorul joc al tricolorilor din cadrul turneului este programat duminică, 27 octombrie, de la ora 19:00, împotriva Rusiei! Meciul va fi transmis în direct pe FRF TV şi pagina de Facebook a echipei naţionale.

ROMÂNIA: 1.Popa-cpt – 2. Pantea, 3. Dănuleasa, 4. Sîrbu, 5. Lazăr – 8. Pandele, 6. Nechita (17. Gheralia 63)- 11. Niţă, 10. Bodişteanu (20. Mălăele 80), 7. Andronache – 9. Tudor (18. Negoescu 63). Selecţioner: Adrian Văsâi
Rezerve neutilizate: 12. Borbei – 13. Gergely,  13. Ciontea, 15. Banienschi, 16. Csala, 19. Rus

ELVEŢIA: 1. Hübel – 15. Amenda, 4. Fernandes, 5. Hajdari, 2. Shala – 6. Willimann-cpt, 20. Owusu – 16. Chiappetta (8. Rupp 22), 11. Hunziker (18. Crescenti 77), 7. Dantas Fernandes (10. Vukelic 71), 9. Fink (19. Rossier 89). Selecţioner: Stefan Marini
Rezerve neutilizate: 12. De Nitti – 2. Mestre, 13. Reichmuth, 14. Ottiger, 17. Ribeiro

În primul meci al turneului, programat la Centrul Naţional de Fotbal Buftea, Rusia a învins cu 7-0 San Marino. Golurile au fost înscrise de Zkharian (11), Sokolov (12), Shitov (44), Abdusalamov (77, 79, 84-pen) şi Levin (86).