România U18 a învins Turcia la turneul din Portugalia

Echipa națională

Echipa naţională pregătită de Daniel Oprescu a încheiat cu o victorie turneul amical din Portugalia în care le-a mai întâlnit pe selecţionatele ţării gazdă şi pe cea a Spaniei.

Miercuri, 11 decembrie, tinerii tricolorii s-au impus cu 1-0 în faţa Turciei. Unicul gol al partidei a fost marcat rapid, încă din minutul 9, atunci când unul dintre apărătorii adverşi a deviat în propria poartă centrarea lui Pascu din lovitură liberă.

În precedentele jocuri, România a pierdut în faţa Portugaliei, 2-3, cu două goluri încasate în prelungiri, şi a remizat cu Spania, 2-2, care a revenit pe tabelă la ultima fază, în minutul 90+5.

Au evoluat: 1. Opric – 2. Grosu, 15. Tălmaciu (5. Mitran 53), 20. Chilili, 3. Sima – 21. Casiadi, 8. Grameni – 22. Pascu (24. Danciu 69), 11. Bani-cpt. (6. Perianu 85), 10. Bălan (19. Rasoveanu 85) – 9. Vasluian (7. Stoica 69). Antrenor: Daniel Oprescu

Rezerve neutilizate: 1. Sava – 4. Stefanovici, 13. Iana, 18. Botond

Afla mai multe despre: romania u18