România U18, debut cu înfrângere la turneul La Manga, 2-3 cu Norvegia

Tricolorii U18 au debutat cu o înfrângere la limită în cadrul turneului La Manga din Spania, scor 3-2, cu Norvegia, informează frf.ro.

Norvegia a deschis scorul în minutul 35 prin Palumbo, care l-a învins pe Tătaru cu un şut din lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri. Tot el a mărit avantajul imediat după pauză, în minutul 47, iar nordicii au reuşit să ducă scorul la 3-0 în minutul 56, atunci când Tounekti a marcat şi el.

Finalul le-a aparţinut tricolorilor, care au controlat jocul şi au reuşit să reducă din diferenţă prin golurile lui Bălan (64) şi Bani (90+2).

Urmează pentru naţionala României jocurile cu Portugalia (9 februarie, ora 16:00) şi cu Turcia (11 februarie, ora 16:00).

Lotul convocat pentru această acţiune:

Portari:
Otto Hindrich (CFR Cluj), Alexandru Tătaru (Fotbal Club Rapid)

Fundaşi: Darius Grosu (FC Viitorul), Andrei Iana (LPS Cetate Deva), Ionuţ Mitran (Universitatea Craiova), David Tălmaciu (AS Municipal SR Braşov), Alexandru Chilili (FC Voluntari), Nicolae Sima (FC Viitorul), Ştefan Stefanovici (CS Sporting Juniorul Vaslui), Mădălin Pascu (Unirea Slobozia)

Mijlocaşi: Ovidiu Perianu (FCSB), Constantin Grameni (FC Viitorul), Botond Szondi (FK Csikszereda Miercurea Ciuc), Ianis Stoica (FC Petrolul Ploieşti), Leon Peto (FSV Mainz 05/Germania), Alexi Pitu (FC Viitorul), Ahmed Bani (SC Dinamo 1948), Gabriel Buta (FC Viitorul)

Atacanţi: Marian Danciu (Universitatea Craiova), Florin Bălan (FC Voluntari), Louis Munteanu (FC Viitorul)

Actuala generaţie U18, care începând din vară devine U19, este calificată direct la Campionatul European U19 din 2021 din postura de ţară gazdă şi nu va disputa preliminarii. Federaţia Română de Fotbal a câştigat în toamna anului 2019 dreptul de a găzdui turneul final Under 19 din 2021.

Pentru celealte şapte locuri puse în joc pentru turneul final se vor lupta 52 de asociaţii, în faza grupelor de calificare, urmând ca la Turul de Elită să li se alăture şi Portugalia. În final, şapte echipe vor veni la Bucureşti unde alături de reprezentativa română vor lupta pentru titlul de campioană europeană.

Afla mai multe despre: romania u18