România U19 - Mexic U19 2-1, la Marbella. Rapidistul Alexandru Stan a marcat golul victoriei

Echipa națională

În perioada 12-21 noiembrie, reprezentative U19 a României se află în cantonament unde a avut programate trei partide de verificare, în cadrul Turneului Internaţional de la Marbella, Spania.

După ce au pierdut primul meci în faţa Angliei, scor 0-6, tricolorii au reuşit un succes în partida de ieri cu naţionala Mexicului. Andrei Florea a deschis scorul în minutul 49, Mexicul reuşind egalarea în minutul 60. Alexandru Stan a adus victoria României cu un gol marcat în cel de-al doilea minut al prelungirilor!

• Ultima partidă din cadrul turneului este programată marţi, 21 noiembrie, de la ora 12:00, în faţa Japoniei.

România U19 a învins Mexic U19, la Marbella

Echipa folosită de selecţionerul Adrian Dulcea:

ROMÂNIA: 12. Frânculescu – 2. Aioanei, 5. Jalade-cpt., 13. Soptirean, 3. Anişorac – 14. Banu (10. Stancovici 68′), 21. Raicu (6. Gogescu 68′), 18. Florea (8. Dulcea 68′) – 20. Rădulescu (16. Sali 78′), 19. Răducan (9. Stan 78′), 11. Capac (7. Pop 68′)

Rezerve neutilizat: 1. Răfăilă – 4. Bădescu, 22. Iurasciuc

Programul meciurilor este următorul:

• Miercuri, 15 noiembrie: Anglia – România 6-0
  • Sâmbătă, 18 noiembrie: România – Mexic 2-1
  • Marţi, 21 noiembrie: Japonia – România, ora 12:00
  • *Toate cele trei partide se vor disputa la Marbella Football Center.

În luna octombrie, naţionala U19 a României a obţinut calificarea la Turul de Elită din primăvara anului viitor după ce a încheiat pe locul secund grupa de calificare din care au mai făcut parte Cehia, Finlanda şi San Marino. Tragerea la sorţi pentru Turul de Elită va avea loc în luna decembrie.

Lotul convocat de selecţionerul Adrian Dulcea pentru această acţiune:

Portari: Adrian Frânculescu (CSA Steaua), Vlad Răfăilă (Dunărea Călăraşi)

Fundaşi: Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Roberto Jalade (Seviila / Spania), Dominik Soptirean (FC Augsburg / Germania), Ionuţ Anişorac (Chindia Târgovişte), Robert Bădescu (FC Rapid 1923), Darius Iurasciuc (UTA Arad)

Mijlocaşi: Alin Raicu (CSA Steaua), Patrick Dulcea (Campionii FC Argeş), Luca Banu (Farul Constanţa), Victor Stancovici (FC Unirea Dej), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Rareş Pop (UTA Arad), George Gogescu (FCSB), Enes Sali (Farul Constanţa), Alexandru Capac (Atalanta / Italia), Mihnea Rădulescu (ACS Petrolul 52)

Atacanţi: Alexandru Stan (FC Rapid 1923), Iustin Răducan (ACS Petrolul 52)

Afla mai multe despre: romaniamexicu19marbella,