Românii în Europa League şi Conference League. Moruţan, assist pentru Galatasaray în meciul cu Lokomotiv. Victorie pentru Ianis Hagi, eşec pentru Niţă

UEFA Europa League

Olimpiu Moruţan a reuşit un assist la Galatasaray în grupele Ligii Europa, joi seară, când şi Ianis Hagi a obţinut o victorie cu Rangers şi Florin Niţă a înregistrat un eşec cu Sparta Praga.

La Moscova, Galatasaray, cu Alexandru Cicâldău pe teren până în minutul 90 şi Olimpiu Moruţan pe teren din minutul 76, a învins în deplasare Lokomotiv Moscova, scor 1-0.

Sparta Praga, cu Florin Niţă în poartă, a fost învinsă acasă de Olympique Lyon, scor 4-3, după ce a condus cu 2-0. Au marcat Haraslin ‘4, ’19 şi Krejci ‘90+6 pentru Sparta, respectiv Ekambi ’42, ’88, Aouar ’53 şi Paqueta ’67 pentru Lyon. În minutul 74, de la oaspeţi a fost eliminat Gusto.

De asemenea, Rangers  FC, cu Ianis Hagi pe teren până în minutul 78, a învins cu scorul de 2-0 Brondby, pe teren propriu. Au înscris Balogun ’18 şi Roofe ’30.

Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu şi cu Alexandru Mitriţă în componenţă, a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa FC Copenhaga, într-un meci din grupele Conference League. De la gazde a fost eliminat Grabara, în minutul 9.

Pentru PAOK au înscris Siddey ’19 şi Zivkovic ’38, iar pentru Copenhaga a marcat Biel ’80. Alexandru Mitriţă a jucat până în minutul 87.

Tot în Conference League, Slavia Praga, cu Nicolae Stanciu pe teren până în minutul 66, a fost învinsă în deplasare de Maccabi Haifa, scor 1-0. A marcat Donyoh, în minutul 24.

În Liga Europa, Lazio Roma a remizat cu Marseille. Ştefan Radu a fost rezervă la Lazio.

Ludogoreţ a pierdut cu 0-1 în faţa echipei Braga. A marcat Horta, în minutul 7. Dorin Rotariu a fost rezervă la Ludogoreţ.

Lokomotiv Moscova - Galatasaray 0-1 (Akturgoglu 82)

• Lokomotiv: Guilherme - Tiknizyan, Pablo, Jedvaj, Rybus - Maradisvhili, Barinov, Beka Beka - Zhemaletdinov, Smolov, Kerk
  • Galatasaray: Muslera - Yedlin, Nelsson, Marcao, Van Aanholt - Antalyali, Kutlu - Yilmaz, Cicâldău, Babel - Mostafa

Min 82. Gol Galatasaray! Abia intrat pe teren, Moruţan pasează decisiv, iar Akturkoglu marchează şi deschide scorul. Pasă superbă în adâncime a românului, iar Galata preia conducerea!

Min 76. A intrat Olimpiu Moruţan la formaţia turcă

Rangers - Brondby 2-0 (Balogun 19, Roofe 33)

• Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Balogun, Barisic - Davis, Lundstram, Aribo - Ianis Hagi, Morelos, Roofe
  • Brondby: Mikkelsen - Heggheim, Maxso, Rosted - Gammelby, Cappis, Frendrup, Slimane, Mensah - Uhre, Pavlovic

Min 80. Ianis Hagi este înlocuit de Steven Gerrard

Min 33. Gol Rangers! Roofe este autorul golului doi al formaţiei lui Steven Gerrard

Min 19. Gol Rangers! Gazdele deschid scorul prin Leo Balogun. Pasa decisivă vine de la Tavernier

Sparta Praga - Lyon 2-4 (Haraslin 4, 19 / Ekambi 43,  88Aoar 53, Paqueta 67)

Sparta: Niţă - Wiesner, Panak, Celustka, Hancko - Pevelka, Sacek - Pesek, Hlozek, Haraslin - Minchev
Lyon: Lopes - Gusto, Denayer, Boateng, Henrique - Guimaraes, Aouar, Mendes - Shaqiri, Kadawere, Ekambi

Min 88. Gol Lyon! Ekambi reuşeşte dubla pentru formaţia oaspete

Min 74. Oaspeţii rămân în zece după eliminarea lui Gusto

Min 67. Gol Lyon! Paqueta, din pasa lui Ekambi. Este al treilea gol al francezilor care preiau conducerea

Min 53. Gol Lyon! Houssem Aouar îl învinge pe Florin Niţă

Min 42. Gol Lyon! Şut puternic al lui Ekambi, iar francezii reduc din handicap

Min 19. Gol Sparta Praga! Acelaşi Lukas Harasling marchează, iar formaţia lui Niţă are avantaj de două goluri. Acţiune individuală de excepţie a cehului care marchează din degajarea portarului român. Vezi reuşita aici.