Rostov-Don, prima echipă calificată în ”Final Four”. Duminică evoluează CSM Bucureşti, în direct pe Telekom Sport 1

Handbal

Echipa de handbal feminin Rostov-Don este prima calificată la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat sâmbătă, în sferturi, formaţia FTC Budapesta, scor 32-22 (20-12), în manşa retur. Tot sâmbătă se mai joacă returul dintre Gyor – Buducnost şi HC Vardar – FC Midtjylland, în timp ce duminică se vor duela Metz – CSM Bucureşti pentru ultimul loc în ”careul de aşi”.

În tur, Rostov-Don a câştigat cu 31-29 (16-15), astfel că se califică la Turneul Final Four cu dublă victorie.

În cele trei partide rămase de disputat, rezultate din manşa tur au fost: Buducnost – Gyor 20-26 (9-12), FC Midtjylland – HC Vardar 23-24 (16-13) şi CSM Bucureşti – Metz 34-21 (19-13).

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală de pe locul 3 în grupa principală I, după următoarele rezultate: 28-22 şi 24-28 cu Gyor, 31-26 şi 29-24 cu FC Midtjylland şi 22-22 cu Rostov-Don.

Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, la care s-a mai calificat de două ori consecutiv.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO.

Afla mai multe despre: csm bucuresti