Rostov – Krim, scor 29-22, în grupa din care face parte şi CSM Bucureşti, în Liga Campionilor la handbal feminin

Handbal

Echipa de handbal feminin Rostov-Don a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Krim Ljubljana, cu scorul de 29-22 (13-10), în cea de-a doua etapă din grupa principală I a Ligii Campionilor. CSM Bucureşti va juca duminică, în compania danezelor de la FC Midtjylland.

În urma rezultatului, Rostov-Don acumulează 8 puncte, egalând temporar liderul CSM Bucureşti, iar Krim rămâne cu 4 puncte pe locul 5.

CSM Bucureşti (8 puncte) va juca în deplasare, duminică, în compania danezelor de la FC Midtjylland (2), iar al treilea meci din grupa I va avea loc luni, între Gyor (6) şi Nykobing (4).

În prima rundă din grupa I, CSM Bucureşti a dispus, pe teren propriu, chiar de deţinătoarea trofeului, Gyor ETO, cu scorul de 28-22 (13-11).

CSM Bucureşti va avea în continuare următorul program în grupa I: CSM – Rostov (11 februarie), Gyor – CSM (26 februarie), CSM – FCM (4 martie), Rostov – CSM (10 martie).

Din grupa principală II fac parte echipele HC Vardar 8 puncte (singura neînvinsă în grupele preliminare), Metz Handball 6, FTC Budapesta 4, Buducnost 4, SG BBM Bietigheim 2, Thuringer HC 0 puncte. Prima etapă programează partidele Thuringer – SG BBM şi HC Vardar – Metz (sâmbătă) şi FTC Budapesta – Buducnost (duminică).

După disputarea meciurilor din grupele principale, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală (6-8 aprilie turul şi 13-15 aprilie returul). Câştigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO.

Afla mai multe despre: rostovcsm bucurestihandballiga campionilor