Roxana Mărăcineanu speră la o finală franceză în Liga Campionilor. Ministrul Sportului din Franţa încearcă să îl convingă pe Emmanuel Macron să fie prezent la ultimul act al UCL

Ministrul francez al Sportului, Roxana Mărăcineanu, a declarat, miercuri, că va face tot ce poate pentru a-l convinge pe preşedintele Emmanuel Macron să fie prezent la finala Ligii Campionilor, care va avea loc la Lisabona.

Marţi seară, Paris Saint-Germain a învins RB Lepzig, scor 3-0, în prima semifinală a Ligii Campionilor. În a doua semifinală se întâlnesc, miercuri, echipele Olympique Lyon şi Bayern Munchen.

“Sperăm că va fi o finală între echipele noastre. Voi face tot ce pot ca să îl conving pe preşedinte să vină la finală şi cred că nu voi avea mari probleme.”, a spus Mărăcineanu, prezentă la Lisabona la cele două semifinale ale LC, potrivit Le Figaro.

Finala va avea loc duminică, tot la Lisabona.

Roxana Mărăcineanu este o româncă naturalizată în Franţa, fostă înotătoare la proba spate. Ea a câştigat medalia de argint în proba de 200 m spate la Jocurile Olimpice de vară din 2000, din Sydney, Australia.

Pe 4 septembrie 2018 a fost numită ministru al Sporturilor în Guvernul Édouard Philippe (II), în locul Laurei Flessel, dublă campioană olimpică la scrimă în 1996.

Afla mai multe despre: psglyonliga campioniloremmanuel macron