Ruben de la Barrera a dus-o pe Viitorul pe loc de playoff: ”Am jucat într-o situaţie foarte complicată” Ce a spus despre situaţia de la Dinamo

Farul Constanța

Dinamo a pierdut la Ovidiu, scor 1-2, la capătul unui meci spectaculos. Dobrosavlevici şi Luckassen au marcat golurile gazdelor, în timp ce Borja Valle a marcat pentru oaspeţi. După o primă repriză în care ocazia lui Ely Fernandes a fost singurul moment important, cele două echipe au dat drumul la fotbal. Dobrosavlevici a deschis scorul pentru Viitorul.

Doar trei minute mai târziu, echipa lui Hagi a mai lovit o dată. Luckasen a înscris pentru a cincea oară în acest sezon. Dinamo a replicat imediat, iar Borja Valle a refăcut diferenţa de un gol. Câinii puteau pleca cu un punct de la Constanţa, dar bara i-a refuzat golul lui Camara. S-a terminat 2-1 pentru Viitorul care a urcat pentru prima oară în acest sezon pe loc de playoff. Dinamo a rămas cu o singură victorie în acest sezon şi e penultima în Liga I.

”Am jucat într-o situaţie foarte complicată. Din acest motiv am încercat să ne adaptăm la jucătorii pe care i-am avut. De la început am ştiut că va fi un meci foarte dificil cu Dinamo. Nu vorbesc despre circumstanţe, mă refer la jucători şi la echipa pe care o au. Am făcut ce era mai dificil, să avem 2-0, dar am făcut o greşeală şi am primit gol foarte repede. Ultimele 20 de minute au fost despre a suferi, despre a concura şi despre a lupta. Din acest motiv vorbim despre trei puncte foarte importante” a spus ibericul, la finalul partidei.

”După părerea mea, Dinamo trebuie să fie sus, fără nicio îndoială, dacă vorbim despre fotbal, nu despre alte lucruri. Trebuie să punem în context ceea ce am făcut astăzi şi trebuie să fim mândri. Trebuie să ne îmbunătăţim şi trebuie să recuperăm foarte mulţi jucători. Să nu uităm că ne-au lipsit 12 jucători. Nu unul, nu doi... Dinamo are o mulţime de jucători buni şi le doresc tot binele. Noi astăzi am făcut exact ce trebuia să facem” a mai spus Ruben de la Barrera

Afla mai multe despre: ruben de la barrera