Rusul venit din calificări, Aslan Karatsev, trece de Grigor Dimitrov şi se califică în semifinale la Australian Opengalerie foto

Sporturi

Aslan Karatsev, locul 114 ATP, este surpriza turneului de la Melbourne indiferent de ce se va întâmpla în semifinale.

Bulgarul Grigor Dimitrov, favorit 18, a început meciul mai bine şi a câştigat primul set la 2. Însă rusul a revenit spectaculos şi s-a impus cu 3-1 la seturi în final după două ore şi jumătate de joc. Bulgarul a suferit o uşoară accidentare pe parcursul setului secund iar jocului lui nu a mai fost la 100% din acel moment.

Aslan Karatsev, locul 114 ATP, este surpriza turneului de la Melbourne indiferent de ce se va întâmpla în semifinale. Rusul a venit din calificări şi a trecut de 8 jucători pentru a ajunge în penultimul act al competiţiei. Meciul din din turul 4 a fost cel mai dificil pentru rus. Acesta l-a învins pe canadianul Felix Auger, favorit 20, după ce a revenit de la 0-2 la seturi. În primele 3 tururi, Karatsev nu a pierdut nici un set. În semifinale, Karatsev va juca cu câştigătorul meciului dintre Novak Djokovic şi Alexander Zverev.