S-a stabilit "ţintarul" sferturilor de finală din Europa League. Mai avem un singur român în competiţie

UEFA Europa League

Comitetul Executiv al UEFA a decis ca, în cele şase partide din "optimi" începute, manşa retur să se dispute pe terenurile echipelor gazde, aşa cum se stabilise iniţial, şi nu pe teren neutru aşa cum se preconiza la un moment dat. Tragerea la sorţi pentru sferturi şi semifinalele Europa League a avut loc, vineri, la Nyon.

România mai are un singur reprezentat în competiţie. Este vorba despre mijlocaşul ofensiv al lui Rangers, Ianis Hagi. Internaţionalul român are însă şanse destul de mici să continue în competiţie, întrucât Rangers a pierdut meciul tur, disputat pe teren propriu, cu Bayer Leverkusen, scor 1-3. Învingătoarea dintre Rangers şi Leverkusen ar urma să o înfrunte în sferturi pe câştigătoarea dintre Inter şi Getafe.

• Copenhaga - Basaksehir 0-1

Celelalte două partide, Getafe - Inter şi Roma - Sevilla, se vor desfăşura în Germania, într-o singură manşă. Pe 17 iunie, s-a stabilit ca sferturile de finală (10 şi 11 august), semifinalele (16 şi 17 august) şi finala să se dispute în patru oraşe din Germania, într-o singură manşă: Koln, Duisburg, Dusseldorf şi Gelsenkirchen.