Salvat de ploaie! Rafael Nadal câştigă turneul de la Roma şi revine pe primul loc ATP

Spaniolul Rafael Nadal, locul 2 ATP, a câştigat, duminică, turneul de 1.000 de puncte de la Roma, după ce l-a învins în finală cu 6-1, 1-6, 6-3, pe germanul Alexander Zverev, locul 3 ATP. Nadal era condus cu 3-1 în decisiv în momentul în care ploaia a început să perturbe desfăuşrarea partidei.

După o pauză de circa 15 de minute, Nadal a servit şi a redus diferenţa la 2-3, apoi o altă repriză de ploaie a întrerupt meciul, aproape o oră. La reluare, spaniolul nu a mai cedat niciun ghem până la final şi a câştigat a opta oară turneul de la Foro Italico, după două ore şi nouă minute.

Acesta a fost al 32-lea succes într-un turneu de Masters 1.000 pentru spaniol, al 78-lea din carieră. Zverev era deţinătorul trofeului la Roma, spaniolul fiind învins anul trecut în sferturi, de austraicul Dominic Thiem.

În urma acestui rezultat, Nadal îl va întrece la puncte, în clasamentul de luni, pe liderul ATP, elveţianul Roger Federer, care nu joacă la competiţiile pe zgură.

Afla mai multe despre: nadaltenisroma