"Săpunaru m-a tras de picior. Rapidul va prinde play-off-ul!". Ianis Stoica a rupt tăcerea! De ce a rupt contractul Anamaria Prodan

Ianis Stoica (19 ani), omul meciului FCSB - Rapid 3-1, a reacţionat la finalul derby-ului în care a marcat şi a obţinut un penalty. Stoica a spus că Rapidul va prinde, în opinia sa, play-off-ul şi a explicat de ce a rupt contractul cu Anamaria Prodan şi a semnat cu fraţii Becali.

Ianis Stoica a obţinut penalty-ul transformat de Tănase în minutul 90+1, apoi a marcat în minutul 90+3, astfel că a fost desemnat omul meciului. "Wonderkid-ul" de la FCSB a explicat faza penalty-ului obţinut şi a spus că, în opinia sa, Rapidul va prinde play-off-ul pentru că este o echipă bună.

"A fost un meci frumos, atmosfera m-a făcut să uit de tot, mă bucur că am reuşit să îmi ajut echipa şi să luăm punctele pentru că noi avem alt obiectiv faţă de ei. Aam fost mai rapid, Săpunaru m-a tras de picior şi a fost fault. Da, păi era normal să câştigăm că toată repriza a doua mingea a fost numai la noi. Mi se pare o echipă care va prinde play-off-ul, chiar şi cu mulţi accidentaţi astăzi ne-a fost greu cu ei", a spus Ianis Stoica, la flash-interviu.

De ce a reziliat contractul cu Anamaria Prodan

După meciul cu Rapid, Ianis Stoica a vorbit pentru prima dată despre alegerea de a semna cu fraţii Becali şi de a renunţa înţelegerea pe care o avea cu Anamaria Prodan. Fotbalistul a explicat că şi-a dorit o schimbare pentru că Anamaria Prodan nu s-a mai ocupat atât de mult de el şi a spus că nu-i este frică de repercusiuni.

"Am reziliat contractul, nu cu Anamaria Prodan, nicidecum cu ea, am fost sub contract cu dansa 5 ani de zile si a fost chiar foarte bine, dar m-a trmis... Adica am semnat cu un strain si ea nu s-a mai ocupat asa mult de mine, nici acel strian, nici macar nu l-am vazut la fata. Au fost si cateva nereguli in contract si am vrut sa rup contractul. Nu am vrut sa-l rup ca sa semnez cu Victor Becali. Am fost doua luni de zile liber, fara agent.

Nu ma tem, de ce sa ma tem? E alegerea mea si o duc pana la capat", a fost explicaţia lui Ianis Stoica.

FCSB - Rapid 3-1, în Liga 1

FCSB a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), pe FC Rapid, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii 1 Casa Pariurilor. Giuleştenii au jucat în inferioritate numerică din minutul 77, după eliminarea lui Junior Morais pentru două cartonaşe galbene. FCSB s-a impus după două goluri înscrise în prelungiri.

Au marcat: Tănase '14, '90+3 (p), Ianis Stoica '90+6 / Săpunaru '45+6 (p).

1-0, min. 14: După o acţiune prelungită a lui Octavian Popescu şi după greşeli în serie ale fundaşilor rapidişti în propriul careu, mingea a ajuns la Olaru, care a şutat de la 17 metri, portarul Moldovan a respins în faţă şi Tănase a împins balonul în poartă;

1-1, min. 45+6: La o lovitură liberă de pe partea stângă, Radunovici l-a tras pe Săpunaru în careu şi arbitrul Istvan Kovacs a dictat penalti, care a fost transformat cu siguranţă tot de fundaşul rapidist;

2-1, min. 90+3: Săpunaru l-a faultat în careu pe Ianis Stoica, iar Tănase a transformat lovitura de la 11 metri dictată de Kovacs;

3-1, min '90+6: După un contraatac, Ianis Stoica a marcat cu un şut din interiorul careului, deviat în poartă de Crepulja.

Partida a fost întreruptă în minutul 3, după ce ambele galerii au aruncat fumigene şi petarde pe teren. Stadionul a fost acoperit de un fum dens şi cele două echipe s-au strâns la mijlocul terenului. Meciul s-a reluat în minutul 9.

Înaintea jocului, fotbaliştii Rapidului a intrat pe teren cu un banner cu mesajul "Drum lin, Constantin Bebe Năsturescu". Fostul jucător giuleştean, component al echipei care câştiga titlul în 1967, a decedat, sâmbătă, la vârsta de 81 de ani.

Au evoluat următoarele echipe:

FCSB: Vlad - Creţu, Vinicius, Cristea, Radunovici - Olaru (Oaidă '72), Şut (Keşeru '83), Fl. Tănase - Cordea (V. Gheorghe '46), Budescu (I. Stoica '46), Octavian Popescu (Fl. Coman '65). Antrenor Toni Petrea;

Rapid: H. Moldovan - Belu-Iordache, Săpunaru, Dandea, Junior Morais - Crepulja, Albu - Sefer (Despa '90+4), R. Ilie (Pănoiu '66), Stahl (Goge '72) - Marzouk (Bălan '66). Antrenor Mihai Iosif.

Cartonaşe galbene: Octavian Popescu '44, Toni Petrea (a) '44, Radunovici '90+5 / Junior Morais '37, '77, Săpunaru '40, Albu '44.

Cartonaş roşu: Junior Morais '77.

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu şi Mihai Marica - Iulian Călin;

Observatori: Aron Huzu, Eduard Alexandru.

Afla mai multe despre: ianis stoicarapidfcsbreactieanamaria prodancontract