Sărbătoare la Kiev! Mircea Lucescu a condus-o pe Dinamo spre event

Formaţia Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a câştigat, joi seară, Cupa Ucrainei, după ce la 25 aprilie a obţinut şi titlul naţional.

Mircea Lucescu a declanşat sărbătoarea la Kiev, după ce a reuşit eventul cu Dinamo. Deşi titlul era asigurat de câteva săptămâni, finala Cupei mai trebuia disputată de trupa lui ”Il Luce”.

În aceasta, Dinamo Kiev a învins Zoria Lugansk, scor 1-0 după prelungiri. Golul a fost marcat de Tsygankov, în minutul 98. În minutul 105+2, acelaşi Tsygankov a ratat un penalty. Pentru Dinamo Kiev este a 13-a Cupă a Ucrainei câştigată.

Mircea Lucescu a condus-o pe Dinamo Kiev spre event

FInala s-a disputat pe un stadion plin, iar meciul a fost unul foarte tensionat. Deş Dinamo Kiev a dominat, Zoria Lugansk a ameninţat pe contraatac, iar oricare dintre echipe ar fi putut pleca acasă cu Cupa.

Este al 35-lea trofeu ridicat de Mircea Lucescu în ilustra sa carieră şi a şaptea Cupă a Ucrainei. În plus, este primul event reuşit de Dinamo Kiev din 2015 încoace, după dominarea absolută a Şahtiorului din ultimii ani.

Afla mai multe despre: mircea lucescudinamo kievcupa ucrainei