Schalke 04, amendată cu 50.000 de euro pentru scandările rasiste ale suporterilor

Bundesliga

Clubul Schalke 04 a fost amendat de Federaţia Germană de Fotbal (DFB) cu suma de 50.000 de euro pentru scandările rasiste ale suporterilor, informează lequipe.fr.

Incidentul a avut loc la 4 februarie, la Gelsenkirchen, în Cupa Germaniei, când mai mulţi fani l-au jignit pe fundaşul Jordan Torunarigha de la Hertha Berlin.

Pe parcursul meciului, dar mai ales în minutul 85 suporteri ai gazdelor au imitat sunete de maimuţă la adresa jucătorului oaspeţilor. El a fost eliminat în minutul 100, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Schalke s-a calificat în sferturile Cupei Germaniei, după ce a învins, cu scorul de 3-2, echipa Hertha Berlin. Echipa din Gelsenkirchen s-a impus cu un gol marcat în prelungiri, după ce la finalul timpului regulamentar scorul a fost 2-2.

Afla mai multe despre: schalkerasism