SCM Craiova, a doua semifinalistă a Cupei României la baschet masculin

Baschet

Echipa de baschet masculin SCM Craiova este a doua semifinalistă a Cupei României, după ce a învins sâmbătă, la Turneul Final 8 de la Cluj-Napoca, formaţia Steaua Bucureşti, scor 82-78 (34-27, 57-57, 69-69), fiind nevoie de două reprize de prelungiri.

ot sâmbătă, CSO Voluntari s-a calificat în semifinale, după 75-74 cu BCM Piteşti.

CSO Voluntari şi SCM Craiova se vor duela în prima semifinală a competiţiei.

Celelalte două partide din sferturi se joacă tot sâmbătă, între U BT Cluj - CSU Sibiu şi CSM Oradea - SCM Timişoara, iar câştigătoarele vor juca în cea de-a doua semifinală.

Turneul Final 8 de la BT Arena se desfăşoară între 6-9 martie şi este găzduit pentru a treia oară de arena clujeană, fiind prima dată însă când acesta se dispută cu opt echipe, în loc de patru.

Meciurile din semifinale vor avea loc în 7 martie, iar finala va avea loc în 9 martie.

Deţinătoarea trofeului este echipa U Banca Transilvania Cluj.

Returul Ligii Naţionale va debuta cu turneul din 14-17 martie.

Afla mai multe despre: scm craiova