Semifinală românească ratată! Begu şi Cîrstea au fost eliminate în sferturile turneului de la Budapesta

Dacă ar fi ajuns în semifinale, cele două s-ar fi întâlnit între ele pentru un loc în finala competiţiei din capitala maghiară.

Irina Begu a fost învinsă în trei seturi de cehoaica Vondrousova, numărul 81 mondial. Adversara s-a impus, scor 5-7, 6-1, 6-3 într-un meci întins pe durata a două ore şi 11 minute. Şi Sorana Cîrstea a pierdut tot în actul decisiv disputa cu rusoaica Anastasia Potapova, 4-6, 7-6, 5-7, într-un joc de aproape trei ore. Pentru performanţa de la simplu, cele două românce vor primi 6175 de dolari si 60 de puncte ATP.

Irina Begu a părăsit competiţia şi la dublu. Alături de Galina Voskoboeva din Kazakhstan, Irina a pierdut în semifinale împotriva perechii Fanny Stollar/Heather Watson. A fost un meci de o oră şi 7 minute decis în două seturi, 6-2, 6-3.

Afla mai multe despre: irina begusorana cîrsteabudapesta