VIDEO | CFR, victorie în stilul clasic Dan Petrescu. Sepsi rămâne cu un singur punct câştigat în play-off

Într-o partidă transmisă de Telekom Sport 3, CFR Cluj a învins-o pe Sepsi, 1-0, în deplasare.

Ţucudean a revenit cu gol în primul 11 la CFR. Liderul marcatorilor din Liga I a ajuns la cea de-a 18-a reuşită, după ce a deschis scorul în deplasarea campioanei de la Sfântu Gheorghe. Ţucudean nu mai jucase pentru CFR de la meciul tur cu Sepsi, de acum o lună şi jumătate. Înainte de pauză, a lipsit de puţin ca argentinianul Culio să facă 2-0.

Sepsi a avut primele ocazii de gol în debutul reprizei secunde. Tandia şi o deviere nefericită a lui Culuio au pus în pericol poarta apărată de Arlauskis.

Ţucudean a jucat 76 de minute, dar înainte de a fis schimbat a încercat să dea golul campionatului. S-a terminat 1-0 pentru CFR care rămâne neînvinsă în play off, în timp ce Sepsi nu are nicio victorie.

SEPSI - CFR CLUJ 0-1
A marcat: Ţucudean 24'

Echipele de start

Sepsi: Fejer - De Moura, Rudol, Jovanovic, Omar - Velev, Karnitskiy - Flores, Fulop, Ştefan - Tandia
Rezerve: Niczuly - Mensah, Sato, Hamed, C. Popescu, Carnat, A. Sîntean
Antrenor: Eugen Neagoe

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Deac, Bordeianu, Culio - Omrani, Ţucudean, Moutinho
Rezerve: Jesus Fernandez - Peteleu, A. Mureşan, Djokovic, Hoban, Păun, Costache
Antrenor: Dan Petrescu

Final de meci.

Min. 90: Partida va fi prelungită cu cel puţin trei minute de prelungire.

Min. 79: Ocazie CFR! Deac execută perfect un corner, iar Boli trimite cu capul puţin peste poartă.

Min. 67: Ocazie CFR! Ţucudean a fost la un pas de a marca din foarfecă.

Min. 66: Bordeianu şutează de la marginea careului, dar lovitura este slabă şi prinsă fără probleme de Fejer.

Min. 57: Tandia scapă în banda stângă, dar încearcă o execuţie pretenţioasă care se duce peste poartă.

A început repriza a doua.

S-a încheiat prima repriză.

Min. 41: Ocazie CFR! Culio trimite un şut năpraznic care loveşte bara transversală, iar mingea a fost atinsă şi de Fejer.

Min. 24: GOL CFR! La prima greşeală din defensivă celor de la Sepsi, Ţucudean profită şi a ajuns la golul cu numărul 18 din acest sezon.

Min. 13: George Ţucudean încearcă să reia dintr-un procedeu acrobatic, dar loveşte slab mingea.

Min. 2: Jucătorii lui CFR Cluj au cerut penalty, dar arbitrul a decis să lase jocul să continue.

A început meciul.

În cele şase confruntări directe din istorie, CFR Cluj a câştigat de fiecare dată. Au fost cinci jocuri în Liga I şi o partidă în Cupa României. În toate, CFR a reuşit să obţină victoria.

Mai mult, în trei partide consecutive disputate într-un timp foarte scurt, CFR, cu Minteuan antrenor, a depăşit-o de fiecare dată pe Sepsi, trupa lui Neagoe fiind efectiv neputincioasă.

Situaţia din clasament este una clară. Sepsi e pe ultimul loc din playoff, cu 20 de puncte, în timp ce clujenii se află pe prima poziţie, cu 38 de puncte, la trei puncte distanţă de FCSB.

A REVENIT ŢUCUDEAN

George Ţucudean a revenit la antrenementele CFR-ului, iar Dan Petrescu l-ar putea utiliza la meciul de la Sfântu Gheorghe. ”A început antrenamentele George, e bine pentru noi, dar nu vrem să punem presiune pe el să spunem că George acum o să facă nu ştiu ce. Nu cred că e pregătit să joace mai mult de 30-45 de minute maxim”, a spus Dan Petrescu.

Afla mai multe despre: cfr clujsepsi