Sergiu Hanca, Bogdan Ţîru şi Cornel Râpă se întorc la treabă. Fotbalul s-a reluat şi în Polonia

Fotbalul s-a reluat, marţi, în Polonia, după o întrerupere de 76 de zile cauzată de pandemia de coronavirus. Primul meci a fost unul de cupă, Legnica - Legia Varşovia, scor 1-2, din sferturi, oaspeţii obţinând calificarea în semifinale.

Miercuri este programat un alt sfert de finală, Star Mielec - Lech Poznan. Lechia Gdansk şi Cracovia sunt deja califcare în semifinale.

Campionatul se va relua vineri, cu etapa a XXVIII-a.

Partidele se dispută cu reguli foarte stricte, fără spectatori. Nu sunt copii de mingi, în jurul terenului fiind 24 de baloane pe care jucătorii şi le iau singuri. Fiecare fotbalist are sticla lui de apă, toate persoanele de pe bancă trebuie să poarte mască, cu excepţia antrenorilor principali, nu sunt permise strângerile de mână şi nici schimbul de tricouri.

Până în prezent, fotbalul s-a mai reluat în Insulele Feroe, Germania, Estonia, Cehia, Ungaria şi Armenia.

Afla mai multe despre: poloniafotbalcracoviahancarapa