Sheriff Tiraspol scrie istorie! Formaţia lui Yuriy Vernydub este în playoff-ul UEFA Champions League. Moldovenii au eliminat-o pe Steaua Roşie

Sheriff Tiraspol a învins-o pe Steaua Roşie cu scorul de 1-0.

Columbianul Arboleda a marcat singurul gol al meciului în minutul 45+2. Gruparea moldavă a produs astfel o surpriză mare în preliminariile Ligii Campionilor şi ar urma să înfrunte Legia Varşovia sau Dinamo Zagreb. Dacă va fi eliminată în turul următor, Sheriff are calificarea asigurată în Europa League.

După acest rezultat, Steaua Roşie Belgrad va evolua cu CFR Cluj, în play-off-ul Ligii Europa, dacă echipa ardeleană nu va trece de Young Boys Berna, în turul al treilea.

Într-un alt meci, Slavia Praga, campioana Cehiei, cu Nicolae Stanciu tot meciul pe teren, a învins, acasă, cu 1-0 (0-0), pe Ferencvaros, dar campioana Ungariei merge în play-off, după victoria din prima manşă, scor 2-0.

A marcat Masopust '36.

Oaspeţii au rămas în zece jucători, din minutul 84, în care a fost eliminat Civici.

Ferencvaros va evolua cu CFR Cluj, în play-off-ului Ligii Campionilor, dacă echipa română trece de Young Boys Berna.

Cine este Sheriff Tiraspol

De 19 ori campioană a Moldovei, Sheriff Tiraspol îl are pe bancă pe ucraineanul Yuriy Vernydub, fost antrenor la Zorya şi Soligorsk. Cu formaţia din Ucraina a bifat o finală de Cupa Ucrainei, pierdută în sezonul 2015-2016.

Sheriff Tiraspol are un lot cotat la 11.9 milioane de euro, în care columbienii Hansel Zapata şi Frank Castaneda sunt cei mai bine cotaţi jucătorio. Moldoveanul de origine braziliană, Luvannor şi atacantul Momo Yansane sunt alţi doi jucători importanţi ai echipei moldovene

Afla mai multe despre: sheriff