Show în Regie! Rapid a învins-o cu 10-1 pe Făurei şi s-a distanţat la 10 puncte în fruntea Ligii a III-a

Fotbal intern

Rapid a mai făcut un pas către promovarea în Liga a II-a, după ce a învins-o cu 10-1 pe CS Făurei, echipa fraţilor Nicoliţă.

Rapid nu le-a dat nicio şansă celor de la Făurei, pentru care antrenorul-jucător Bănel Nicoliţă nu a putut evolua, fiind suspendat. Giuleştenii s-au distanţat repede până la 4-0, după dubla lui Matulevicius şi reuşitele lui Drăghiceanu şi Cârstocea. La pauză s-a intrat însă cu scorul de 4-1, reuşita de onoare a oaspeţilor fiind semnată de Puşcaşu.

Alb-vişinii s-au descătuşat după pauză şi au mai marcat de şase ori. Jorza a făcut şi el dubla, apoi Hlistei, Sefer şi Goge au dus scorul la 9-1. Ultima reuşită a meciului i-a aparţinut brazilianului Robinho, care a închis tabela la 10-1 pentru giuleşteni.

În urma acestui rezultat, Rapid a acumulat 53 de puncte în clasamentul Ligii a III-a, Seria B, şi s-a distanţat la zece puncte de principala urmăritoare, Slobozia. Ialomiţenii au însă şi un meci mai puţin disputat, urmând să joace în această rundă cu FCSB 2.

Afla mai multe despre: rapidpromovareliga a iii-a