Şi-au început surprizele! Suedia, deţinătoarea titlului, învinsă de Rusia la Campionatul Mondial 2019

Hochei pe gheață

Selecţionata Rusiei şi-a confirmat statutul de favorită la câştigarea Campionatului Mondial de hochei pe gheaţă ediţia 2019, învingând cu scorul de 7-4 reprezentativa Suediei, dublă deţinătoare a titlului, într-o partidă disputată marţi la Bratislava.

Rusia este singura echipă care a rămas neînvinsă de la debutul competiţiei din Slovacia, reuşind să se impună în toate cele şapte meciuri din Grupa B.

Joi, în sferturile de finală, hocheiştii ruşi vor înfrunta formaţia Statelor Unite, ocupanta locului 4 în Grupa A, după înfrângerea suferită în faţa Canadei (0-3), la Kosice.

Tot în faza sferturilor de finală vor mai avea loc partidele Cehia - Germania, Finlanda - Suedia şi Canada - Elveţia.

Franţa şi Austria, echipele clasate pe ultimele locuri în cele două grupe, au retrogradat din elita mondială a hocheiului.

Rezultate înregistrate marţi, în ultimele meciuri din faza grupelor CM 2019:
GRUPA A
Canada - Statele Unite 3-0
Slovacia - Danemarca 2-1, după loviturile de departajare
Finlanda - Germania 2-4

Clasament final: 1. Canada, 18 puncte, 2. Finlanda, 16 puncte, 3. Germania, 15 puncte, 4. Statele Unite, 14 puncte, 5. Slovacia, 11 puncte, 6. Danemarca, 6 puncte, 7. Marea Britanie, 2 puncte, 8. Franţa, 2 puncte.

GRUPA B
Rusia - Suedia 7-4
Letonia - Norvegia 4-1
Cehia - Elveţia 5-4

Clasament final: 1. Rusia, 21 puncte, 2. Cehia, 18 puncte, 3. Suedia, 15 puncte, 4. Elveţia, 12 puncte, 5. Letonia, 9 puncte, 6. Norvegia, 6 puncte, 7. Italia, 2 puncte, 8. Austria, 1 punct.

Primele patru echipe din fiecare grupă s-au calificat în sferturile de finală, în timp ce formaţiile clasate pe ultimul loc au retrogradat.