Simona Halep a "făcut-o de râs" în direct la TV pe Chris Evert: "Eu am zis că va câştiga turneul, dar, sincer ..."

Fosta jucătoare americană de tenis, Chris Evert, era sigură, înaintea turneului de la US Open, că Simona Halep se va impune la Grand Slam-ul american. Însă, liderul mondial a părăsit competiţia încă din primul tur.

"A fost o înfrângere şocantă! Eu am ales-o pe Simona drept câştigătoarea turneului, dar, sincer, m-am făcut de râs! Mă uit la Simona, la Wozniacki, la Sloane Stephens şi văd că foarte des, după ce câştigă primul Grand Slam, îşi pierd foamea de rezultate!

Simona s-a relaxat, nu s-a mai bucurat de tenis. Nu a mai părut deloc concentrată la meci. A venit după un an dificil", a spus Chris Evert la ESPN.

Simona Halep a devenit primul lider mondial din istorie care a părăsit turneul de la US Open încă din primul tur.

Românca a fost eliminată în primul tur al US Open, după ce a fost învinsă, luni, cu scorul de 6-2, 6-4, de Kaia Kanepi din Estonia, locul 44 WTA. În 2017, Halep a pierdut tot în primul tur, cu 4-6, 6-4, 3-6, în faţa Mariei Şarapova.

Cea mai bună performanţă a Simonei Halep la openul american a fost în 2015, când a atins faza semifinalelor.

Afla mai multe despre: simona halepgrand slamus openchris evertespnsarapovasharapova