Simona Halep a învins-o pe Johanna Konta, în semifinalele turneului demonstrativ de la Hua Hin

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-3, pe britanica Johanna Konta, locul 9 WTA, în semifinalele turneului demonstrativ de la Hua Hin (Thailanda).

Deşi scorul a fost identic, primul set a fost mai echilibrat, durând aproximativ 50 de minute. Halep a condus cu 2-0, dar a fost egalată, apoi cu 4-1, însă Konta s-a apropiat la un ghem. Din acel moment, românca a luat două gameuri la rând şi a închis setul.

În partea a doua, Halep a reuşit un break la 2-2, pe care l-a păstrat până la final, impunându-se după aproximativ o oră şi jumătate.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Karolina Pliskova din Cehia, locul 4 WTA şi letona Jelena Ostapenko, locul 7 WTA. Finala mare şi cea pentru locul 3 vor avea loc duminică.

Afla mai multe despre: thailandasimona halephua hinkonta,