Simona Halep accede în turul trei la Australian Open 2020! A învins-o în minumum de seturi pe britanica Harriet Dart

Simona Halep

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, a învins-o pe britanica Harriet Dart, numărul 173 mondial, venită din calificări, în turul al doilea al Australian Open, scor 6-2, 6-4. În turul trei, Halep va întâlni pe Yulia Putintseva (Kazahstan, 38 WTA).

Simona Halep - Harriet Dart 6-2, 6-4

6-4: Simona Halep reuşeşte să închidă meciul cu Dart! VICTORIE scor 6-2, 6-4.

5-4: Dart are parte de o răbufnire de orgoliu! Îşi câştigă serva la 30 şi se apropie la doar un game distanţă.

5-3: Simona Halep ratează o minge de meci şi pierde game-ul de serviciu. Break pentru Dart, care rămâne în meci.

5-2: Se merge cap la cap! Dart se impune pe propriul serviciu, la 30.

5-1: Game la 15 pentru Halep, care se îndreaptă cu paşi repezi spre victorie.

4-1: Harriet Dart îşi câştigă şi ea serviciul la 0!

4-0: Game fulger pentru Simona Halep, la 0!

3-0: Din nou break pentru Simona Halep, la "avantaj", iar setul secund pare să se îndrepte spre acelaşi deznodământ ca primul.

2-0: Românca prinde viteză! Game câştigat la 15 şi se distanţează şi în setul secund.

1-0: Simona Halep începe în forţă şi setul doi. Break la "avantaj" pentru româncă.

6-2: Un nou break pentru Halep, la "avantaj", şi închide setul la 2.

5-2: Primul game pe propriul serviciu pentru Dart, la 30.

5-1: Halep şi-a câştigat serva, cu trudă, la "avantaj", şi este la doar un game distanţă de câştigarea primului set.

4-1: Break din nou pentru Simona Halep, la 15, şi îşi consolidează statutul de favorită.

3-1: Game rapid pentru româncă, la 0. Halep se distanţează

2-1: Din nou break pentru Simona Halep! Britanica a fost cea care a închis game-ul, la 15, după două duble greşeli.

1-1: Break la 0 pentru Harriet Dart! Simona Halep îşi caută ritmul de joc.

1-0: Simona Halep reuşeşte primul break al partidei. Un game de control pentru româncă.

A început partida de la Melbourne!

Meciul dintre Simona Halep şi Harriet Dart este primul din sesiunea de seară, de la ora locală 19.00 (10:00 ora României), pe principalul stadion de la Melbourne Park, Rod Laver Arena, şi va putea fi urmărit pe site-ul telekomsport.ro, în format live text.

Cine este adversara Simonei Halep din turul al doilea al Australian Open

Britanica Harriet Dart, locul 173 WTA, venită din calificări, a învins-o, marţi, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (6), pe japoneza Misaki Doi, locul 82 WTA, în turul I al Australian Open.

Jucătoarea de 23 de ani s-a impus după un meci care a durat două ore şi 49 de minute. În decisiv, la scorul de 6-5, Dart a condus cu 40-15, dar Doi a salvat ambele mingi de set şi a egalat la 6. În supertie-break, japoneza a condus cu 5-1, însă avantajul nu i-a fost suficient, pentru că Dart a întors scorul şi s-a impus cu 10-6.

În faza următoare, Harriet Dart va evolua, pentru prima dată, cu Simona Halep.

Simona Halep, la un pas de accidentare în runda inaugurală

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, s-a calificat în turul al doilea al Australian Open, după ce a învins-o, marţi, cu scorul de 7-6 (5), 6-1, pe americanca Jennifer Brady, locul 49 WTA.

La scorul de 5-5, 40-30, Halep s-a împiedicat şi a căzut pe mâna dreaptă. Ea a acuzat dureri la mâna cu care ţine racheta şi şi-a pierdut serviciul. În pauza care a urmat, fostul lider WTA a cerut time-out medical şi a primit un bandaj la încheietura mânii drepte.

"A fost un meci greu. Am mai jucat un a împotriva celeilalte cu câteva luni în urmă şi am câştigat în trei seturi. Eram astfel pregătită să joc cât mai mult posibil. Sunt foarte fericită că am trecut în turul al doilea. Să fii în turul al doiela aici, în Australia, este un sentiment foarte plăcut. În setul al doilea mi-am găsit ritmul puţin mai bine, am încercat să o mişca cât mai mult pe adversară pentru că în primul set am stat într-un singur colţ. Cred că am fost mai puternică şi am servit destul de bine în setul al doilea. Mă doare un pic încheietura mâinii, dar nu mă gândesc la ea acum, vreau să mă recuperez şi să mă răcoresc pentru a fi aptă în vederea meciului din turul al doiela. Aşa a fost şi în 2018, m-am accidentat tot în primul tur. Este un sentiment foarte frumos să-l am din nou în echipă pe Darren. Am o echipă bună şi le mulţumesc pentru că că susţin tot timpul, şti că nu le e uşor", a spsu Halep, la interviul de pe teren.

Nu rataţi meciul dintre Simona Halep şi Harriet Dart, joi, de la 10:00, live text pe site-ul telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: simona halep