Simona Halep a abandonat la Roma! Accidentarea a survenit la scorul de 6-1 şi 3-3 în favoarea sportivei noastre. Halep a părăsit cu greu terenul

Simona Halep

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a abandonat meciul disputat, miercuri, cu germana Angelique Kerber, locul 26 WTA, din turul al doilea al turneului WTA 1000 de la Roma, la scorul de 6-0, 3-3 pentru româncă. Halep a fost direct acceptată în această fază a competiţiei.

Halep a dominat meciul până la 6-1, 2-0. Setul I ar fi trebuit să fie câştigat de Halep la zero, dar în ghemul al treilea românca a ratat câteva şanse de 3-0, iar Kerber a câştigat contra serviciului.

Halep a avut 2-0 şi în setul al doilea, moment în care sportiva germană a început şi-a arate o parte din adevăratele calităţi. Ea şi-a crescut mult nivelul jocului şi a egalat la 2, apoi românca a făcut un rebreak, dar imediat şi-a pierdut serviciul.

La 6-0, 3-3, în momentul în care Kerber avea 30-0, pe serviciul ei, Halep a acuzat o accidentare la pulpa stângă după ce a returnat o minge şi a cerut imediat intervenţia fizioterapeutului. Cu dureri mari şi cu lacrimi în ochi, jucătoarea română a ajuns cu greu la bancă şi a luat decizia de a se retrage.

Simona Halep a părăsit terenul schiopătând, ajtată de două persoane.

Kerber va evolua în optimi cu letona Jelena Ostapenko, locul 49 WTA.

Simona Halep - Angelique Kerber 6-1, 3-3 - abandon Halep

Simona cere intervenţia medicului la scorul de 3-3. Din păcate, sportiva noastră nu mai poate continua şi abandonează meciul

Break Halep, 3-2: Foarte disputat game-ul, dar Kerber pierde pe propriul serviciu. Simona are şansa de a se desprinde din nou

Break Kerber, 2-2: Serviciu ceva mai slab al Simonei, care îi dă şansa lui Kerber să facă break-ul

Game Kerber, 2-1: După un game foarte disputat, sportiva din Germania reuşeşte să câştige primul său game din acest set doi. Simona a avut două şanse de break

Game Halep, 2-0: Deşi Kerber a forţat şi a jucat bine în acest game, Simona se desprinde. Kerber a avut 30-0 în acest game, dar Simona a revenit şi a câştigat game-ul

Break Halep, 1-0: Simona începe setul doi la fel de bine şi câştigă pe serviciul lui Kerber

19:35 Începe setul doi al meciului

Set Halep! 6-1: Fără prea mari emoţii, Simona Halep câştigă primul set al meciului cu Angelique Kerber. Simo a avut un început greoi, dar şi-a revenit rapid. În mai puţin de 30 de minute, şi-a adjudecat primul set al partidei

Break Halep, 5-1: Un nou break pentru sportiva noastră

Game Halep, 4-1: Simona este devastatoare pentru jocul lui Kerber. Românca se desprinde după ce a câştigat prima dată pe propriul serviciu

Break Halep, 3-1: Excelentă Simona! Victorie pe serviciul adversari. Românca pare să domine terenul

Break Kerber, 2-1: Sportiva germană câştigă pe serviciul Simonei, după un game disputat

Break Halep, 2-0 : Halep reuşeşte să câştige pe serviciul adversarei. Joc foarte bun în acest debut de meci pentru româncă

Game Halep, 1-0: Simona începe cu dreptul şi îşi câştigă propriul serviciu. Kerber a avut două mingi de break

19:00  A început partida

Kerber, locul 28 WTA, a învins-o, marţi, în primul tur, cu scorul de 6-2, 7-5, pe Alize Cornet, locul 60 WTA, venită din calificări.

Partida dintre sportiva română şi cea germană va avea loc, miercuri, nu înainte de ora 19.00.

Halep conduce cu 5-4 în partidele disputate cu Kerber.

Afla mai multe despre: simona halep