Simona Halep - Caroline Garcia 6-2, 6-3. Simona atacă Roland Garros de pe primul loc! Urmează Şarapova în semifinale la Roma

Simona Halep

Simona Halep a învins-o fără prea mari emoţii pe Caroline Garcia, cap de serie numărul 7, scor 6-2, 6-3, şi s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma, acolo unde va da peste Maria Şarapova.

Halep a început meciul cu un break şi a reuşit să se impună în primul set cu 6-2. În setul doi, Simona Halep a reuşit un break, iar la 5-2 a fost rândul franţuzoaicei să reuşească un break. În cele din urmă, Halep s-a impus şi în setul doi cu scorul de 6-3, de acolo şi-a păstrat avantajul până la 6-2 după un meci care a durat o oră şi 15 minute. Î

În semifinale Halep va evolua contra Mariei Şarapova, locul 40 mondial, rusoaica impunându-se în şapte din cele opt întâlniri de până acum.

Pentru accederea în semifinale, Halep va primi 126.590 de euro şi 350 de puncte WTA.

2-1. Simona face din nou break-ul la capătul unui game foarte lung

1-1. REBREAK! Garcia îşi recuperează game-ul pierdut.

1-0. Început excelent pentru Simona Halep. Game solid şi game pentru Simona.

22:23 | A ÎNCEPUT PARTIDA!

Partida dintre Djokovici şi Nishikori s-a încheiat, iar în scurt timp va începe confruntarea Simonei Halep. Sportiva noastră este obligată să câştige pentru a-şi păstra locul 1 în ierarhia WTA.

Câştigătoarea va evolua, în semifinale, împotriva Mariei Şarapova.

Sportiva din Franţa a învins-o pe Stephens cu scorul de 6-1, 7-6 (7), într-o oră şi 33 de minute.

Meciul dintre Halep şi Garcia se va disputa pe terenul principal, vineri, după ora 22:00.

Confruntarea de vineri va fi a cincea dintre cele două sportive. Halep a câştigat până acum trei meciuri împotriva Carolinei Garcia, iar jucătoarea franceză s-a impus o dată în faţa româncei.

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roma, după ce adversara ei, americanca Madison Keys, locul 14 WTA, a declarat forfait înaintea întâlnirii care era programată joi.

Afla mai multe despre: caroline garciasimona halepwtastephensmadison keysroma