Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Roland Garros. Locul 2 mondial a „demolat-o” pe Anisimova. Cu cine va juca în turul următor

Simona Halep

Simona Halep (locul 2 WTA) s-a distrat cu Amanda Anisimova (locul 29 WTA) în turul trei de la Roland Garros. Românca a învins-o pe americană în doar 54 de minute, scor 6-0, 6-1, şi va juca în optimi cu poloneza Iga Swiatek (locul 54 WTA).

Simona Halep - Amanda Anisimova 6-0, 6-1

Setul 1 a fost câştigat de sportiva din Constanţa în 25 de minute, cu 6-0. Românca a reuşit să câştige gameul de 2-0 pe serviciul său, după ce a salvat cinci mingi de break.

Setul doi a început mai echilibrat, însă după ce scorul a fost egal la game, 1-1, Halep nu i-a mai lăsat nicio şansă adversarei şi s-a impus cu 6-1, după 29 de minute.

În optimi, Halep va evolua cu poloneza Iga Swiatek, locul 58 mondial.

Calificarea în optimi este recompensată cu 189.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

6-1: Game, set şi meci! Halep face break şi se califică fără probleme în optimile de finală.

5-1: Simona Halep câştigă la zero şi e la un singur game de câştigarea meciului.

4-1: Un nou break pentru locul 2 WTA! Americanca e neputincioasă în faţa româncei.

3-1: Simona se îndreaptă încet, dar sigur spre victorie.

2-1: Break pentru Simona în setul al doilea!

1-1: Simona îşi câştigă serviciul şi restabileşte rapid egalitatea.

0-1: Anisimova îşi face serviciul şi câştigă primul ei game în acest meci.

A început setul al doilea! Serveşte Anisimova.

6-0: Set Halep! A doua jucătoare a lumii nu are nicio problemă până acum în faţa americancei şi se impune în 23 de minute.

5-0: Un nou break Halep! Românca pare de neoprit în primul set.

4-0: Halep, foarte aproape să câştige primul set al acestui meci.

3-0: Dublu break pentru a doua jucătoare a lumii. Simona are un început de meci fantastic.

2-0: Românca salvează cinci mingi de break şi câştigă şi gameul al doilea.

1-0: Simona Halep începe meciul cu cu break, după o primă dublă greşeală a adversarei.

A început primul set! Serveşte Anisimova.

Meciul dintre Halep şi americanca Amanda Anisimova, locul 29 mondial, va fi al doilea de pe terenul Philippe Chatrier, după confruntarea de simplu masculin Casper Ruud (Norvegia, cap de serie 28) – Dominic Thiem (Austria, cap de serie 3). Meciul Ruud – Thiem va începe la ora 12.00.

Vineri vor juca la French Open şi Andreea Mitu, Patricia Ţig, Monica Niculescu şi Horia Tecău, la dublu.

Meciul Andreea Mitu/Patricia Ţig – Varvara Graceva/Jasmine Paolini (Rusia/Italia) va fi al doilea de pe terenul 9, confruntarea Monica Niculescu/Misaki Doi (Japonia) – Gabriela Dabrowski/Jenela Ostapenko (Canada/Letonia, cap de serie 5) va fi prima de pe terenul 11, iar partida Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (Olanda), cap de serie 12 – Marcelo Arevalo/Jonny O’Mara (Salvador/Marea Britanie) va fi a patra de pe terenul 13.

Afla mai multe despre: simona haleproland garros