Simona Halep – Karolina Pliskova 5-7, 1-6. Eliminată în semifinale, Simona ratează revenirea pe locul 1 WTA

Meciul Simona Halep – Karolina Pliskova, contând pentru semifinalele Miami Open a fost întrerupt de ploaie. De altfel, ziua de joi în Florida a fost perturbată de multe ori din acelaşi motiv. Karolina Pliskova s-a impus la final cu 7-5, 6-1. În urma acestui eşec, Halep a ratat ocazia de a reveni pe locul I WTA. Ea va urca totuşi de pe locul 3 pe locul 2, în clasamentul ce va fi publicat luni.

Simona Halep a fost jucătoarea mai agresivă în startul meciului, s-a aparat foarte bine şi a reuşit să-şi impună ritmul în faţă jucatoarei din Cehia. A rezistat în debutul partidei mult mai bine schimburilor dese jucate pe mediană şi a lovit puternic atunci când a avut ocazia, rezistând totodată excelent şi la mingile jucate din spatele terenului.

Pliskova a reuşit doar 5 lovituri câştigătoare şi 9 erori neprovocate până în momentul în care ploaia a întrerupt partida la scorul de 3-3 în setul 1. Partida s-a reluat după aproximativ o ora, organizatorii făcând toate eforturile că suprafaţă de joc să arate impecabil după ploaia care a căzut din abundenţă. Cum meciul se întrerupsese la 3-3 şi 40-15 pentru Halep pe serviciul cehoaicei, Halep a reuşit break-ul, apoi şi-a concretizat serviciul, trecând la conducerea partidei.

Din păcate, fostul număr 1 mondial a "reuşit" contra performanţa de a pierde 10 puncte la rând şi i-a permis Pliskovei să întoarcă meciul. S-a făcut 6-5, după ce sportivă din Cehia a câştigat şi pe serviciul Simonei. A fost momentul în care antrenorul Daniel Dobre a coborât pentru primele sfaturi importante:  "Împinge mai mult în picioare la serviciu. I-ai răspuns bine până acum. Hai că se poate, Simona!" i-a transmis antrenorul sportivei noastre. Cu Stere Halep extrem de agitat în tribune, Simona a părut şi ea la fel de agitată în teren. I-a permis Karolinei să aibă prima minge de set, minge pe care cehoaică nu a scăpat-o.  Halep a avut în mâna primul set, însă Pliskova a reuşit în cele din urmă să se impună după 48 de minute.

De aici a început coşmarul pentru Halep, care a pierdut nu mai puţîn de 9 game-uri consecutive ajungând să fie condusă cu scorul de 5-0 în setul 2! Ploaia a oprit suferinţa româncei care părea deja resemnată.

La reluarea jocului, după alte 70 de minute de pauză, fiecare jucătoarea şi-a făcut serviciul, astfel că Pliskova s-a impus, cu 6-1, după o oră şi 15 minute de joc efectiv.  Pliskova va evolua în finală cu australianca Ashleigh Barty, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 12.

Calificarea în semifinale este recompensată la Miami Open cu 354.000 de dolari şi cu 390 de puncte WTA. În urma acestui eşec, Halep a ratat ocazia de a reveni pe locul I WTA. Ea va urca totuşi de pe locul 3 pe locul 2, în clasamentul ce va fi publicat luni.

LIVE TEXT | Simona Halep – Karolina Pliskova 5-7, 1-6

1-6 ► Set şi meci pentru Pliskova! A treia victorie obţinută de cehoaică în faţa lui Halep.

1-5 ► Simona revine cu mai multă hotărâre şi punctează pentru prima dată în acest set

07:07 ► S-a reluat meciul!

06:45 ► Organizatorii anunţă că meciul se va relua

06:25 ►Ţinând cont că la Miami este aproape miezul nopţii există şanse bune ca partida să se reia în cursul zilei următoare, ceea ce înseamnă că Halep ar reintra pe teren vineri seara la ora României. Se aşteaptă decizia organizatorilor

05:56 ► Plouă din nou la Miami, iar prognoza nu e tocmai una pozitivă. Există şanse de 50% ploaie în următoarele ore. În acest moment, Pliskova are avantaj de un set şi conduce cu 5-0 în setul 2. Se poate spune că ploaia pare singura care o poate opri în acest moment pe jucătoarea din Cehia, care în setul doi a jucat senzaţional. Simona e în mare dificultate după ce a pierdut nu mai puţin de 9 game-uri la rând!

0-5 ► Coşmar pentru Halep! E dominată autoritar de Pliskova şi nu apelează la Daniel Dobre. S-a rupt ceva în acel game cu numărul 10

0-4 ► Totul merge prost pentru Simona în acest set. Erorile româncei se înmulţesc, şi nimic nu mai funcţionează în jocul ei. Fostul număr 1 mondial pare resemnată! Poate că ploaia ar fi o veste bună în acest moment în care sportivei din Cehia îi iese absolut totul

0-3 ► Game modest pentru Simona care e învinsă uşor de Pliskova. Românca îşi pierde concentrarea şi îi permite cehoaicei să defileze pe teren

A început din nou să plouă la Miami. Din fericire, meciul se reia rapid

0-2 ► Totul decurge în favoarea Karolinei, care face 2-0 după ce joacă senzaţional pe serviciul româncei. Break şi Simona pierde lucrurile de sub control.

0-1 ► Cehoaica îşi fructifică serviciul. Conduce şi în acest set, dar Simona trece la serviciu

Începe setul 2. A fost a doua oară în cele 9 meciuri disputate până acum când Simona Halep a pierdut primul set în faţa Karolinei Pliskova

5-7 ► Break si set pentru Karolina Pliskova! Cehoaica revine de la 15-40 pentru Halep, reşeşte să se apere uluitor, slice-urile defensive fac diferenţa, iar din spatele terenului adversara Simonei loveşte puternic şi la timp. Setul merge spre sportiva din Cehia.

5-6 ► Pliskova câştigă 10 puncte la rând şi trece în avantaj. Moment dificil pentru Simona Halep. Lângă ea soseşte antrenorul Daniel Dobre: "Împinge mai mult în picioare la serviciu. I-ai răspuns bine până acum. Hai că se poate, Simona!" i-a transmis antrenorul sportivei noastre

5-5 ► Din pacate Halep îşi pierde serviciul, iar Karolina reuşeşte break-ul într-un moment decisiv

5-4 ► Pliskova îşi concretizează serviciul, dar Simona urmează să servească pentru a câştiga primul set

5-3 ► Simona Halep reuşeşte să-şi confirme break-ul şi se impune pe propriul serviciu

4-3 ► Simona câştigă pe serviciul lui Pliskova, fructificându-şi avantajul

S-a reluat meciul, după aproximativ o oră de ploaie

04:45 ► Se curăţă deja suprafaţa de joc. E posibil ca meciul să se reia. Se aşteaptă decizia oficială.

04:20 Din senin, la Miami izbucneşte ploaia. Scorul este 3-3, iar Simona conduce pe serviciul Pliskovei. Pliskova se afla la serviciu, iar Halep conducea cu 40-15. Cele două jucătoare şi-au fructificat serviciul până la 2-2, apoi Halep a făcut break, iar Pliskova a răspuns cu rebreak.

3-3 ► Din păcate, după două eroi la 30-30, Simona pierde break-ul câştigat cu câteva minute în urmă. Pliskova face re-break

3-2 Simona are trei mingi de break în game-ul 5. Şi îl reuşeşte printr-un rever senzaţional!

2-2 ► Serviciu bun cu efect spre interior pentru Simona într-un moment foarte dificil, la 15-30. Loviturile cehoaicei sunt foarte puternice, iar Pliskova lasă impresia că poate scoate orice minge. Un lob defensiv o salvează dintr-o situaţie extrem de incomfortabilă, dar ratează prima minge de break din meci, pentru că Simo serveşte excelent. Românca salvează două mingi de break şi se impune în acest game

1-2 ► Cehoaica îşi face serviciul. Simo se deplasează bine în teren, dar Karolina loveşte foarte bine. Primul serviciu e foarte imporant pentru Pliskova, iar până acum acesta đă roade

1-1 ► Simona serveşte bine şi reuşeşte să egaleze. O singură minge a câştigat cehoaica pe serviciul fostului număr 1 mondial

0-1 ► Pliskova câştigă pe propriul său serviciu. Forehand-ul Simonei pare deja "încâlzit"

Setul 1 a început cu Pliskova la serviciu

UPDATE 02:15  A început şi partida elveţianului Roger Federer cu Kevin Anderson. Acesta este ultimul duel programat înaintea semifinalei dintre Simona Halep şi Karolina Pliskova. În primul set, Federer i-a administrat un neverosimil 6-0 lui Anderson.

UPDATE 01:45 Ashleigh Barty (Australia, cap de serie 12) este prima finalistă. Ea a învins-o în două seturi pe Annet Kontaveit, 6-3; 6-3

UPDATE 01:16 Partida dintre Kontaveit şi Barty s-a reluat. Se joacă şi meciul dintre Shapovalov şi Tiafoe la această oră

UPDATE 00:13 Prima semifinală dintre Kontaveit şi Barty a fost întreruptă la 2-2 din cauza ploii. Partida se va relua, dar nu înainte de ora 00:15. Rămâne de văzut la ce oră se va juca meciul dintre Halep şi Pliskova.

UPDATE 23:05 Ploaia pune în pericol ora de debut a semifinalei dintre Halep şi Pliskova. Oraganizatorii anunţă că unul dintre meciurile Shapovalov-Tiafoe / Halep - Pliskova se va disputa pe altă arenă (Grandstand). Teoretic, sunt şanse bune ca duelul în care este implicată jucătoarea româncă să se desfăşoare în această noapte

Confruntarea va fi ultima din programul zilei de joi şi se va desfăşura pe terenul central, Stadium.

De la ora 19:00, pe Stadium va avea loc cealaltă semifinală de simplu feminin, Anett Kontaveit (Estonia, cap de serie 21) – Ashleigh Barty (Australia, cap de serie 12). Acest meci va fi urmat de două confruntări de pe tabloul de simplu masculin de la Miami, Denis Shapovalov (Canada), cap de serie 20 – Frances Tiafoe (SUA), cap de serie 28, nu înainte de ora 21.00, şi Kevin Anderson (Africa de Sud), cap de serie 6 – Roger Federer (Elveţia), favorit 4, nu înainte de 01:00 (ora locală 19.00).

Apoi, nu înainte de la ora locală 21:00 (03.00, ora României), va avea loc meciul dintre Halep, numărul 3 mondial şi favorită 2, şi jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 7 WTA şi favorită 5. Dacă o va învinge pe Pliskova, Halep va reveni pe primul loc WTA.

Simona Halep şi Karolina Pliskova au mai fost adversare de nouă ori, iar românca a câştigat şapte din aceste confruntări. Ultima dată, cele două sportive s-au întâlnit în Cupa Federaţiei, când câştigătoare a fost Halep.

Anul trecut, Simona Halep a ajuns până în turul al treilea la competiţia din Florida, când a fost învinsă de poloneza Agnieszka Radwanska, scor 3-6, 6-2, 6-3. Jucătoarea română a obţinut cel mai bun rezultat la Miami în 2015, când a fost eliminată în semifinale de Serena Williams.

Afla mai multe despre: miami openhaleppliskovakontaveit