Simona Halep pierde în faţa Serenei Williams după un dublu 6-3 în 81 de minute de jocgalerie foto

Sporturi

Un singur set a pierdut americanca în turneu până aici în faţa Arynei Sabalenca. Simona Halep a pierdut două seturi în cele 4 meciuri jucate la simplu. Unul cu Ajla Tomljanovic iar altul cu Iga Swiatek.

Serena Williams va juca în faţa japonezei Naomi Osaka în semifinale. Simona Halep rămâne cu cele două turnee de Grand Slam câştigate (Roland Garros, Wimbledon).

----------------------------------

Simona Halep - Serena Williams 3-6 3-6

3-6 Un nou break pentru Serena care câştigă meciul cu un dublu 6-3 în 81 de minute

3-5 Al 4-lea game la rând pentru Serena care este la 4 mingi de victorie

3-4 Serena reuşeşte break-ul din a 6-a încercare după ce Simona a revenit de la 0-40 egalând

3-3 Serena egalează în acest set după ce a fost condusă în permanenţă la două game-uri

3-0 raportul aşilor pentru americancă

4 break-uri din 5 game-uri în setul secund

3-2 Istoria se repetă şi Serena face re-break

Cauza acestui număr mare de break-uri este reprezentată de procentajul foarte slab pe care ambale jucătoare îl au pe primul serviciu

3-1 Din nou break Simona Halep

Procentaj slab pentru ambele jucătoare la primul serviciu, Simona 64% - 54% Serena

Diferenţă uriaşă la mingi direct câştigătoare, 18-5 pentru Serena

2-1 Break recuperat de Serena

Nici Simona nu stă prea bine la acest capitol, doar 41% (7/17)

Doar 33% de mingi câştigate pe serviciul 2 de Serena (5/15)

2-0 Break la 15 reuşit de Simona Halep

1-0 Simona revine de la 15-30 şi câştigă pe serviciu după un game lung

Românca nu a câştigat nici o partidă cu Serena după ce a pierdut primul set

Simona Halep a revenit de 2 ori de la 0-1 la seturi în această ediţie a turneului de la Melbourne

------------ SETUL 2 ------------

3-6 Game alb pe serviciu şi primul set îi revine jucătoarei din Statele Unite

3-5 Primul game la 0 câştigat de Simona cu serviciul

2-5 Break confirmat de Serena care este la un game de primul set

8 din 10 mingi câştigate are americanca pe serviciul 1, Simona doar 9 din 18

2-4 Un nou break pentru Serena după cel mai lung game de până acum în care Simona a făcut dublă greşeală la minge de game

Doar 2 puncte din 8 câştigate până acum de Serena pe serviciul 2

2-3 Îşi face serviciul Serena

Serena Williams are unul dintre cele mai bune servicii din istoria tenisului feminin, poate chiar cel mai bun

2-2 Primul game făcut cu serviciul de numărul 2 mondial

1-2 Re-break reuşit de Simona Halep

0-2 Break reuşit de Serena

0-1 Americanca îşi face serviciul după un as

Meciul se joacă fără spectatori

------------ SETUL 1 ------------

Câştigătoarea va juca poimâine în semifinale cu Naomi Osaka, favorită 3. Japoneza a trecut fără probleme în 66 de minute de Su Wei Hsieh, locul 71 WTA, după un dublu 6-2. Dintre toate cele 4 favorite rămase în competiţie, Simona Halep este cotată cu şansele cele mai mici de câştigare a trofeului. La fel a fost şi atunci când românca a câştigat la Wimbledon şi Roland Garros. De fiecare dată când Simona Halep a fost mare favorită la câştigarea unui Grand Slam, aceata a pierdut devreme în competiţie.

Simona Halep, favorită 2, o va întâlni pe Serena Williams, favorită 10, în cea de-a 12-a confruntare directă. Din cele 12 meciuri, 9 au fost câştigate de americancă. Ultima întâlnire directă a fost victoria româncei în finala de al Wimbledon 2019. Cealaltă victorie a Simonei Halep a fost în Turneul Campioanelor. Ambele victorii au fost obţinute lejer în minim de seturi. Serena Williams, are 23 de titluri de Grand Slam la ora actuală, cu unul mai puţin decât deţinătoarea recordului, australianca Margaret Court.

Un singur set a pierdut americanca în turneu până aici, în faţa Arynei Sabalenca, favorită 7. A fost singura victorie în peste 2 ore, în rest şi-a câştigat meciurile lejer. Simona Halep a pierdut două seturi în cele 4 meciuri jucate la simplu. Unul cu Ajla Tomljanovic, locul 72 WTA, meci în care a fost condusă cu 5-2 în decisiv, iar altul cu Iga Swiatek, favorită 15, jucătoare care a învins-o pe româncă clar la Roland Garros anul trecut. În ambele meciuri, Simona Halep a revenit de la 0-1 la seturi.