Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roma! Yulia Putintseva a abandonat în setul doi, din cauza problemelor medicale

Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Roma, după ce Yulia Putintseva a abandonat meciul din sferturi, la 6-2, 2-0 pentru Halep, din cauza problemelor medicale. În semifinale, Halep o va întâlni pe câştigătoarea dintre Garbine Muguruza şi Viktoria Azarenka.

LIVE TEXT | Simona Halep - Yulia Putintseva 6-2, 1-0

6-2, 2-0: Break Halep! Putintseva anunţă că se retrage din partidă din cauza problemelor medicale.

6-2, 1-0: Game Halep, la 40!

Time-out medical cerut de sportiva din Kazahstan.

6-2: Break şi set, Simona Halep! 31 de minute a durat primul set.

5-2: Game la 15 pentru Halep! Constănţeanca se află la un game de câştigarea primului set.

4-2: Game la 40 obţinut de Putintseva!

4-1: Game la 15 pentru Halep, care se distanţează. Joc bun al româncei.

3-1: Break Halep, la 30!

2-1: Game greu câştigat de Halep! A salvat două mingi de break.

1-1: Game Putintseva, la 0!

1-0: Simona Halep începe bine partida! Game la 15.

Meciul este primul programat pe arena centrală.

Putintseva a trecut în optimi de Elena Ribakina, tot din Kazahstan, cap de serie numărul 10, şi locul 18 mondial, scor 4-6, 7-6 (3), 6-2, după două ore şi 40 de minute de joc.

Tot vineri, Halep a trecut în optimi de Daiana Iastremska din Ucraina, locul 29 WTA, scor 7-5, 6-4, după o oră şi 27 de minute.

Halep şi Putintseva s-au mai întâlnit o singură dată, în acest an la Australian Open, când sportiva din Constanţa s-a impus, scor 6-1, 6-4.

Tot de la ora 13.00, pe Grand Stand Arena, perechea Raluca Olaru/Anna-Lena Friedsam va evolua în semifinale contra favoritelor 7, japonezele Ena Shibahara/Shuko Aoyama.

Afla mai multe despre: simona halep