Simona Halep s-a predat în faţa Ekaterinei Alexandrova în turul doi la Beijing, în doar 65 de minute

Simona Halep

Simona Halep, locul 6 WTA, a pierdut partida cu rusoaica Ekaterina Alexandrova, scor 2-6, 3-6, în turul doi al turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing.

LIVE | Simona Halep - Ekaterina Alexandrova 2-6, 3-6

Meci fără istoric între românca Simona Halep (6 WTA) şi rusoaica Ekaterina Alexandrova (38 WTA), scor 2-6, 3-6, în doar 65 de minute. Accederea în turul al doilea este recompensată la China Open cu un premiu de 41.625 de dolari şi cu 65 de puncte WTA.

Anul trecut, Halep a abandonat meciul cu Ons Jabeur, din primul tur al China Open, retrăgându-se după setul I, pierdut cu 1-6, din cauza problemelor fizice. La 2 octombrie 2018, Halep a anunţat că are hernie de disc.

Cel mai bun rezultat al Simonei Halep la Beijing a fost calificarea în finală, la ediţia din 2017, când a fost întrecută de Caroline Garcia, scor 6-4, 7-6 (3). Chiar dacă atunci a pierdut în ultimul act, jucătoarea română a urcat pentru prima dată pe locul I WTA după acel turneu.

3-6 | S-a terminat meciul. Simona Halep face un joc modest şi pierde confruntarea cu Ekaterina Alexandrova.

1-8 raportul dublelor greşeli

3-5 | Simona forţează şi greşeşte minge după minge. REBREAK reuşit de Alexandrova, la 15, care va servi pentru meci.

3-4 | Mingea este afară, iar Simona Halep face BREAK-ul. Rusoaica se precipită, caută să scurteze punctele şi nu găseşte lungimea potrivită loviturilor. Se înmulţesc greşelile neforţate în jocul Alexandrovei.

55% - 69 % procentajele pe primul serviciu, în acest punct al partidei

2-4 | Românca îşi câştigă serviciul la 30, pentru prima dată în setul secund.

1-4 | Simona Halep nu are replică în faţa Ekaterinei Alexandrova !!! Aceasta îşi câştigă seriviciul la 15, şi este la două game-uri de victorie.

1-3 | Românca are un prim serviciu extrem de slab, iar Ekaterina Alexandrova îşi trimite nestingherită "rachetele" spre terenul Simonei. Un nou BREAK pentru rusoaică, la "avantaj".

1-2 | Rusoaica începe să comită greşeli neforţate, iar Simona Halep reuşteşte REBREAK-ul, din a treia încercare (minge), la "avantaj".

0-2 | BREAK la 0 pentru Alexandrova. Simona Halep pare că nu se regăseşte.

0-1 | Alexandrova îşi continuă recitalul. Găseşte foarte bine unghiurile, iar încrederea rusoaicei creşte. Câştigă primul game al setului 2, la 30.

A început setul 2

2-6 | Simona Halep nu îşi găseşte ritmul, trimite mingile prea lung, iar Alexandrova profită din plin de graba româncei. Face un nou BREAK, la 30, şi câştigă setul.

2-5 | Rusoaica intră doi paşi în teren, loveşte năpraznic, iar Simona nu are replică. Alexandrova câştigă game-ul la 30.

2-4 | Agresivitatea se întoarce împotriva româncei. Alexandrova face REBREAK, la 15.

2-3 | Românca devine mai agresivă, profită şi de greşelile rusoaicei şi produce BREAK-ul, la 15.

1-3 | Simona Halep îşi face serviciul şi câştigă primul său game al meciului, la 15.

0-3 | Simona Halep ratează trei mingi de BREAK, iar Ekaterina Alexandrova întoarce soarta game-ului în favoarea sa şi îl câştigă.

0-2 | Început greoi de meci pentru Simona Halep. Rusoaica Ekaterina Alexandrova a reuşit BREAK-ul, la "avantaj".

0-1 | Ekaterina Alexandrova şi-a câştigat greu propriul serviciu, la "avantaj".

UPDATE |  Meciul va începe la ora 11:10

Confruntarea va fi a treia de pe terenul Moon, după două meciuri de simplu feminin, începând cu ora 07:30.

Halep şi Alexandrova s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA , în acest an, în turul doi al turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, când românca s-a impus, scor 3-6, 7-5, 6-4.

Afla mai multe despre: simona halepteniswta