Simona Halep, în sferturi la Roma! A doua cea mai bună jucătoare a lumii a învins-o în două seturi pe Dayana Yastremska

Simona Halep a câştigat meciul (locul 2 WTA) cu Dayana Yastremska (locul 29 WTA) şi va juca în sferturile de finală ale turneului Premeir 5 de la Roma. Acolo o va întâlni pe învingătoarae meciului dintre Rybakina şi Putintseva.

Simona Halep - Dayana Yastremska 7-5, 6-4

Halep a trecut în optimi de Daiana Iastremska din Ucraina, locul 29 WTA, scor 7-5, 6-4, după o oră şi 27 de minute.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 37.910 euro şi cu 190 puncte WTA.

În sferturi, Halep va evolua cu Elena Ribakina, din Kazahstan, cap de serie numărul 10, şi locul 18 mondial, sau cu Iulia Putinţeva, tot din Kazahstan, locul 30 WTA.

Pentru Simona Halep, acesta este al doilea turneu la care participă de la reluarea competiţiilor după pauza cauzată de pandemia de coronavirus. Ea a câştigat, la 16 august, turneul de la Praga.

La Roma, Halep a fost finalistă în 2017 şi 2018.

Final de meci. Halep se califică în sferturi

6-4 Game, set şi meci! Simona Halep îşi câştigă serviciul şi se califică în sferturile turneului de la Roma.

5-4 Yastremska îşi face serviciul şi rămâne în meci.

5-3 Halep, la un singur game de victorie.

4-3 Dayana Yastremska se apropie la un singur game de Simona Halep

4-2 Break Simona! Halep câştigă acest game la 0!

3-2 Yasstremska îşi câştigă serviciul şi va încerca să o egaleze pe Halep.

3-1 Break Yastremska! Ucraineanca încearcă să revină în set.

3-0 Halep pare de neoprit în setul al doilea şi se apropie cu paşi repezi de sferturile de la Roma.

2-0 Simona e dezlănţuită. Românca tocmai a câştigat al cincilea game la rând.

1-0 Halep începe setul doi cu game câştigat pe serviciul adversarei.

A început setul al doilea!

7-5 As Halep! Simona câştigă în forţă primul set.

6-5 Break Simona! Românca trece la conducere pentru prima dată în acest meci.

5-5 Simona Halep se ţine scai de Yastremska.

4-5 Dayana Yastremska se aprope de câştigarea primului set.

4-4 Simona Halep ţine aproape de adversara ei şi egalează din nou situaţia în primul set.

3-4 Break Yastremska! Ucraineanca reuşeşte din nou să îi ia serviciul lui Halep.

3-3 A doua jucătoare a lumii revine în forţă! Halep reuşeşte să restabilească egalitatea în primul set.

2-3 Break Halep! Românca începe să îşi revină.

1-3 Simona Halep reuşeşte să îşi facă serviciul şi să ia primul game al acestui meci.

0-3 Un nou punct câştigat de a 29-a jucătoare a lumii, din nou pe propriul serviciu.

0-2 Break Yastremska! Ucraineanca o pune în dificultate pe Halep în acest debut de meci.

0-1 Yastremska începe bine meciul şi îşi câştigă propriul serviciu.

A început primul set!

Yastremska, în vârstă de 20 de ani, a trecut în turul doi de americanca Amanda Anisimova, numătul 27 mondial, scor 4-6, 7-6 (3), 6-4, în două ore şi 19 minute.

Simona Halep, locul 2 WTA şi favorită principală la Roma, a obţinut calificarea în optimi tot miercuri, impunându-se în faţa sportivei italiene Jasmine Paolini, numărul 99 mondial, scor 6-3, 6-4.

Afla mai multe despre: simona halepwta romaadversaradayana yastremska