Simona Halep şi-a aflat adversara din sferturile turneului de la Stuttgart

Simona Halep, liderul mondial, o va întâlni pe jucătoarea americană Coco Vandeweghe, locul 16 WTA, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Stuttgart.

În optimi, viitoarea adversară a Simonei Halep a trecut, joi, de germanca Laura Siegemund, locul 100 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-3, în două ore şi 30 de minute de joc.

Siegemund a eliminat-o pe Halep la ediţia de anul trecut a turneului, în semifinale. Din acest motiv, liderul mondial a mărturisit, după calificarea în sferturi la Stuttgart, că nu-şi dorea s-o întâlnească pe germancă şi de această dată.

"Abia aştept să joc un nou meci, să fiu mai bună pe teren, dar asta nu vine imediat. Aşa că sper ca în turul următor să nu joc cu Siegemund, pentru că o să fie a treia oară la rând", spunea Halep.

Simona Halep şi Coco Vandeweghe au fost adversare o singură dată, în 2017, în sferturi la Madrid, când învingătoare a fost românca, scor 6-1, 6-1.

Afla mai multe despre: halepstuttgartadversara