Simona Halep şi-a aflat adversara din turul 3 al Roland Garros! Lesia Tsurenko s-a calificat după un "decisiv" incredibil: 11-9, după 13 break-uri şi 93 de minute de joc

Roland Garros 2019 | Simona Halep o va întâlni pe ucraineanca Lesia Tsurenko (27 WTA) în turul 3 al competiţiei, într-o partidă programată sâmbătă, 1 iunie, de la 12:00.

• Tsurenko a obţinut calificarea în turul 3 al Roland Garros după un meci maraton cu Aleksandra Krunic (76 WTA), care a durat 3 ore şi 6 minute. Tsurenko s-a impus cu 5-7, 7-5, 11-9. Partida a început joi, fiind întreruptă la scorul de 6-6 în decisiv şi reluată vineri.
  • LIVE TEXT | Urmăreşte aici meciul Halep - Tsurenko

Această partidă a fost întreruptă, joi, la scorul de 5-7, 7-5, 6-6, din cauza întunericului, şi reluată vineri. Joi, Krunici a ratat o minge de meci, la scorul de 6-5 în decisiv, apoi arbitrul a decis întreruperea întâlnirii, după ce Ţurenko a egalat.

Roland Garros 2019 | Halep - Tsurenko, 7-0 în meciurile directe!

Halep conduce cu scorul de 7-0 în întâlnirile directe, ultimele având loc în acest an, scor 6-2, 6-3, la Doha, în optimi, şi 6-3, 7-5, la Dubai, în aceeaşi fază.

Primele lor patru întâlniri au avut loc în 2014, când Ţurenko i-a luat româncei singurul set, la Wimbledon, şi anterior, iar a cincea s-a desfăşurat la ediţia din 2018 a turneului de la Cincinnati, când Halep s-a impus în sferturi, cu 6-4, 6-1.

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-3, pe poloneza Magda Linette, locul 87 WTA, calificându-se în turul al treilea al French Open.

Afla mai multe despre: lesia tsurenkohalep