Six Nations 2019 VIDEO | Ţara Galilor a câştigat greu în Scoţia şi a ajuns la o victorie de câştigarea trofeului

Rugby

Ţara Galilor a câştigat cu 18-11 la Edinburgh şi joacă în ultima etapă pentru trofeu, acasă cu Irlanda.

Scoţienii au deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă după 11 minute de joc. Galezii au repus mingea şi au înscris eseu, prin Adams, transformat de Anscombe. Russell a mai pus trei puncte pe tabelă pentru scoţieni în minutul 20. Anscombe a marcat şi el dintr-o lovitură de pedeapsă, apoi a venit eseul lui Davies, care a stabilit scorul pauzei, 15-6 pentru galezi. Graham a reuşit singurul eseu al scoţienilor în repriza a doua, prin Graham. În final, galezii au rezistat unei presiuni fantastice, au mai şi înscris dintr-o lovitură de pedeapsă şi s-au impus cu 18-11.

După patru etape, Ţara Galilor are tot atâtea victorii, toate fără bonus ofensiv, în timp ce Anglia şi Irlanda au câte o înfrângere. În ultima etapă, "dragonii" joacă acasă cu Irlanda, iar dacă se impun fac Marele Şlem şi câştigă din nou trofeul după şase ani.

Ţara Galilor - Irlanda se joacă sâmbătă, 16 martie, de la ora 16:45, în direct pe Telekom Sport 2.

Afla mai multe despre: tara galilorscotiasix nations 2019