Slavia Praga se impune cu scor de tenis la Zilin şi se distanţează la 9 puncte de locul secund în Cehia

Slavia se distanţează în clasament cu 44 puncte, la 9 puncte următoarele clasate, Jablonec şi Sparta Praga. Zlini ocupă locul 12 în Cehia cu 18 puncte.

Nicolae Stanciu a evoluat 61 de minute în victoria cu scor de tenis, 6-2, pe care Slavia Praga a obţinut-o în deplasare la Zilin. Meciul a fost dominat în totalitate de oaspeţi care au deschis scorul repede, prin Olayinka, în minutul 3. În minutul 11, Kuchta a majorat avantajul celor de la Slavia. Până la pauză, Slavia a mai punctat de 3 ori, o dată prin Sima, iar de două ori prin acelaşi Kuchta, autorul unui hat-trick. După pauză, gazdele au punctat de două ori, însă tot Slavia a fost cea care a închis meciul cu un gol pe final de meci.