Sorana Cîrstea a abandonat în sferturi la Nurnberg, în faţa adversarei Simonei Halep din primul tur de la Roland Garros

Sorana Cîrstea, locul 45 WTA şi cap de serie 6, a abandonat, în sferturile de finală, ale turneului de la Nurnberg, cu premii totale de 250.000 de dolari, în setul trei al meciului cu viitoarea adversară a Simonei Halep la Roland Garros, americanca Alison Riske.

Cîrstea a abandonat după o oră şi 58 de minute de joc, când scorul setului decisiv era 1-0 pentru Riske. Românca a câştigat primul set cu 6-2 şi l-a pierdut pe al doilea cu 5-7.

Sorana Cîrstea nu a mai putut continua meciul din cauza unei probleme la piciorul stâng.

Premiul pentru participarea în sferturile turneului de la Nurnberg este de 4.980 de euro şi 60 de puncte.

La Roland Garros, Simona Halep, liderul WTA, va juca în primul tur împotriva lui Riske. Sorana Cîrstea ar urma să o întâlnească în runda inaugurală pe Daria Gavrilova (Australia), locul 24 WTA.

Afla mai multe despre: tenissimona halep roland garrosalison riskesorana cirstea