Sorana Cîrstea, eliminată în optimile de finală ale Melbourne Summer Set 2, după 4-6, 1-6, cu Amanda Anisimova

Sorana Cîrstea, locul 39 WTA, a fost eliminată, joi, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 2.

Ea a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 6-1, de americanca Amanda Anisimova, locul 78 WTA, după un meci care a durat 67 de minute.

Românca a fost condusă cu 3-0, a revenit şi a egalat la 3, iar de la 4-4, când a ratat o minge de break, ea a mai reuşit să câştige doar un game, la 0-5.

Învingătoarea va evolua în sferturi cu câştigătoarea partidei dintre Irina Begu, locul 62 WTA, şi italianca Jasmine Paolini, locul 53 WTA.

Prezenţa în optimi este recompensată la această competiţie cu un premiu de 3.675 şi cu 30 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: sorana cirstea