Sorana Cîrstea, în optimi la Nurnberg! Meci cu Laura Ioana Andrei pentru sferturi

Sorana Cîrstea, locul 93 WTA, s-a calificat, miercuri, în optimile turneului de categorie WTA International, la Nurnberg, unde o va avea ca adversară pe Laura Ioana Andrei.

Cîrstea a trecut în primul tur de belgianca Kirsten Flipkens, locul 59 WTA, scor 7-6 (6), 6-2, după o oră şi 44 de minute.

În optimi, Cîrstea va evolua cu Laura Ioana Andrei, Paar după căsătorie, locul 301 WTA şi venită din calificări, care a învins-o, marţi, cu scorul de 6-1, 6-3, pe Quirine Lemon din Olanda, locul 262 WTA.

Calificarea în optimi este recompesată la Nurnberg cu un premiu de 2.742 de euro şi cu 48 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: sorana cirstea