Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile turneului de la Linz! Victorie grea cu Vihlianţeva

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 37 WTA şi favorită 5, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Linz, cu premii totale de 250.000 de dolari, trecând în optimi de sportiva rusă Natalia Vihlianţeva, numărul 69 mondial, scor 7-6 (14), 6-4.

Primul set a durat o oră şi 20 de minute şi a fost adjudecat la tiebreak de jucătoarea noastră, în timp ce al doilea s-a terminat în 51 de minute.

• În faza următoare, Cîrstea o va întâlni pe principala favorită, sportiva slovacă Magdalena Rybarikova, locul 28 WTA.

În sferturile de finală de la Linz va juca şi Mihaela Buzărnescu, locul 105 WTA, care o va întâlni pe sportiva elveţiană Belinda Bencic, numărul 228 mondial. Buzărnescu este venită din calificări, iar Bencic este beneficiară a unui wild card.

Calificarea în sferturi la Linz este recompensată cu un cec în valoare de 4.758 de euro şi 60 puncte WTA.

Afla mai multe despre: sorana cirstealinzturneu,